Apdraudētas priedes Baltijas jūras piekrastē! Mežu zinātāji sit pie trauksmes zvana

Lai parādītu, cik aktuāla ir priežu izzušanas problēma Baltijas jūras piekrastē, mežu zinātāji ved “Bez Tabu” uz Kurzemes piekrasti, kur tieši tāpat kā citviet valda strikti noteikumi saimniekošanai piejūras mežos. Vieta netālu no Melnsila pludmales lieliski parāda, ka līdzšinējā saimniekošana neļauj priedēm augt leknām un stiprām. Te uzskatāmi var redzēt, ka vietumis priedes nīkuļo un divdesmit gadu laikā izaugušas knapi pāri metram.

Atpakaļ uz rakstu

8 komentāri

 • Ozoliņš

  Ozoliņš

  Nu Priežukam vajadzētu zināt (ja viņš ir Priedes dēls), ka visi priežu meži ar retiem izņēmumiem ir vai nu stādīti, vai tādi izveidojušies kopšanas rezultātā, nevis dabiski augot.
  • Priežuks

   Priežuks

   Nu, ozoliņam, lai gan viņš tikai radinieks, vajadzētu zināt, ar ko atšķiras saimnieciskas priežu audzes iekšzemē no priedītēm uz plikās kāpu smilts. Ka maniem radiem ir dziļas saknes, kuras nostiprina kāpas, un mani radiņi šajā nabadzīgajā smiltī neaug tā kā Smiltenē, Mordangā, Tērvetē... Un vēl viņam vajadzētu iegaumēt, ka jūrmalā priedēm ir pavisam citas funkcijas, nevis milzīgu koksnes kubikmetru ieguve. Ozoliņš droši vien ir maziņš un neatceras, ka Rīgai apkārt bija neaizskarama priežu zona, ja nemaldos, 10 km ap pilsētu, lai uztvertu putekļus, atsvaidzinātu pilsētas gaisu, un tāpat arī jūrmalā priedei ir smilšu nostiprināšanas funkcija, lai kāpas neuzvirzās sauszemei un neapber ar smiltīm biezo vasarnīcas, kā arī fitoncīdu ( ne tik daudz skābekļa, o2, cik ozona, o3 un citu plaušām veselīgu vielu) ražošanas funkcija. Ceru, ka ozoliņš ņemsies prātā ar laiku un izaugs par ozolu, kas pratīs atšķirt, kurā vietā kura funkcija ir svarīgāka un dominējošā. Koks nav tikai stumbra koksne, tā ir sarežģīta fabrika, tāpat kā mežaudze sarežģīta kopiena. Un ka ozoliņš nenoticēs Dubrovskim, bet novēros pats, ka priedīte jau pirmajā gadā vienmēr pāraug virsi.... Ak, komisms, komisms....
 • Kate

  Kate

  Nesaprotu, kā cilvēki, kas no meža nozares zin tikai tik daudz cik viena tante teica, un izlasījuši kārtējā muļķīgā raksta virsrakstu, uzdrīkstas runāt par lietām no kurām saprašana ir kā līdz Ķīnai. Es, ja neesmu komponenta citās nozarēs, nemaz neuzdrošinos muti vērt vaļā, jo tas nav mans lauciņš, bet šeit cilvēki, kas ikdienā sēž kabinetos, un mežu redz tikai 1x gadā, kad pēc Ziemassvētku eglītes sadomā aizbraukt muld nepamatoti vairāk, kā mazs bērns. Ja gribat, būt gudri, tad sāciet lasīt pamatotus zinātniskus rakstus, nevis populārzinātniskās žurnālistu muļķības.
  • Anita

   Anita

   Komponents ir sastāvdaļa. Kompetents ir zinošs kādā jomā. Kompots ir salds ēdiens ar augļiem. Komposts ir satrūdošu augu atlieku čupa. Par kuru no tiem mēs runājam??? Vēl varētu runāt par komatiem, kurus jāsaliek mums pašiem....
 • Anita Biseniece

  Anita Biseniece

  Varu tikai piebilst, ka ir ļoti nožēlojami, zinot Bez tabu formātu, ka LVM valsts meža apsaimniekošanu pielīdzina pilošam krānam, niknam kaimiņa sunim uttt. Redzēto runājošo kungu teksti tieši par to liecina. Ja dabas objekta meža darbinieks nesaprot, ka piejūrā priedēm ir cita loma, ja meža zinātnieks neatšķir atvērumu no kailcirtes, ja vinš nezina, ka viens lapu koks ražo 7x vairāk skābekļa nekā viens skuju koks, tad vajag iet un mācīties, nevis uzstāties TV. Un ja viņiem nez kpc vajag, lai jūrmalas nabadzīgajā smiltī kādās vietās ir atstāta plika smilts izpūšanai, un lai tādā smiltī priede aug tikpat ātri nez kpc- ašai nociršanai!???- kā iekšzemē, tad vnk vajag paklusēt un vispirms labi padomāt....
 • Anita Biseniece

  Anita Biseniece

  Atbrauciet, lūdzu, Bez tabu komanda, nofilmējiet, kā LVM nopirka Pokaiņos pļavu, kur dzīvoja rets putns grieze, par ko tika ziņots vides speciālistiem un priekšniekiem, bet LVM fiksi jo fiksi šo pļavu uzara, mums paskaidrojot, ka tur būs stāvlaukums, kur novietot mašīnas. Štrunts par griezi, lai tā dzivojas pa arumiem, bet mūsu komunikācijas daļa izteiksmīgi stāstīs, kā mēs dabu sargājam. Galīgi nav saprotams arī, kā uzartā laukā var novietot automašīnas. Daudz saprātīgāk to būtu bijis darīt pļavā, kur 15 gados bieza velēna izveidojusies. Saprašana kā maziem bērniem izskatās.
 • ērce

  ērce

  Vai arī BezTabu nopirkts meža nozares lobēšnai? Kur žurnālistikas ētika, sižetā parādot tikai avienu viedokli. Fui, fui, fui! Nekas, gan citā TV būs arī sižetiņš par LVM cirsmām aizsargājamajos biotopos un melīgiem atzinumiem.
 • Priežuks, Priedes dēls

  Priežuks, Priedes dēls

  Skumji noskatīties uz šo. LVM dikti, nu dikti dikti gribas cirst pa tīro pēdējās atlkušās priedes, un nu ir ar tik komiskiem līdzekļiem jāpārliecina sabiedrība, ka tas jau kļūst nožēlojami. Ir viņu izdots dīvains bukletiņš par šo tēmu, par kuru jau ir izsmējušies un izšausminājušies visi, kuri kaut ko saprot no priedēm jūrmalā. Atgādināšu, ka Pūsēnu kāpa esot apbērts ciems, kad smiltis uzvirzījās pēc priežu izciršanas un ļaudis vairākus gadu desmitus cīnījās pret to. Un lielais būtiskais jautājums, protams, ir- ak, nabaga priedes, kā gan viņas varēja pašas atjaunoties tūkstošiem gadu lidz LVM nodibināšanai??? Jo priedes Latvijas teritorijā auga kopš leduslaikmeta beigām, bet LVM dibināti tikai pirms 20 gadiem.... Pāris mēnešus bija atelpa, un nu atkal LVM sāk mediju ofensīvu, šoreiz caur Bez tabu. Nožēlojami. Un vēl nožēlojamāk, ka arī zinātnieki var neizturēt un runāt dabai pretī... Bet dabu nevar apkrāpt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!