Aizvien biežāk tiek uzglabāta sperma un olšūnas. Vai ģenētiskā materiāla sasaldēšana kļuvusi par nepieciešamību?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

10 komentāri

Iespēju sasaldēt un uzglabāt savu ģenētisko materiālu aizvien biežāk izmanto ne tikai ārvalstīs, bet arī Latvijā. Sasaldēt savu ģenētisko materiālu, olšūnas un spermu var ne tikai tādēļ, lai kļūtu par to donoriem, bet arī pašu privātajām vajadzībām.

Raidījuma “Bez Tabu” žurnālistiem ir ekskluzīva iespēja ielūkoties spermas bankā jeb audu centrā, kas ir speciāli aprīkots ar saldēšanas sistēmu, kur glabājas cilvēku reproduktīvās šūnas – spermatozoīdi, olšūnas un embriji.

Embriji var uzglabāties ģenētiskā materiāla bankā desmit gadus, gaidot nākamo transfēru sievietes organismā.

Saglabāt ģenētisko materiālu (spermatozoīdus vai olšūnu) var rasties tiem, kuri plāno vēža vai citu smagu saslimšanu ārstēšanu. Pēc saslimšanu ārstēšanas ir liels risks sastapties ar neauglības problēmu gan sievietei, gan vīrietim.

Lēmumu par ģenētiskā materiāla sasaldēšanu un saglabāšanu pieņem arī veseli cilvēki, kuri neplāno šobrīd kļūt par vecākiem, bet kuri vēlas saglabāt spēju radīt pēcnācējus līdz brīdim, kad grūtniecība būs vēlama.

Līgumā ir norādīts, kas notiek ar spermu vai olšūnu pēc pacienta nāves, kas to tiesīgs izmantot un kādā veidā.

Latvijā ir vairākas klīnikas, kurās veic bioloģiskā materiāla sasaldēšanu un uzglabāšanu. Katrai ir sava audu banka, ko dēvē arī par spermas banku. Vīriešiem bioloģiskā materiāla nodošana ir vienkārša, nesāpīga, bez narkozes, bet sievietēm olšūnas saglabāšana ir sarežģītāks process un arī izmaksas daudz lielākas.

Likumdošana norāda, ka vīrieši spermas donori drīkst būt līdz 45 gadu vecumam, bet sievietes olšūnas donores līdz 35 gadu vecumam. Privātām vajadzībām nav vecuma ierobežojuma un nav termiņa, cik ilgi bioloģisko materiālu drīkst uzglabāt. Donoru spermu drīkst uzglabāt ne ilgāk kā desmit gadus un no viena donora spermas nedrīkst būt dzimuši vairāk kā trīs bērni.

Foto

10 komentāri