Absurda situācija! Vidzemē slēpjas unikāls apskates objekts – ūdenskritums, bet tūristiem ieeja liegta!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

76 komentāri

Vidzemē meža ielokā slēpjas Latvijas dabas pērle – noslēpumainā Kazu grava. Noslēpumaina tāpēc, ka tā nav atrodama nevienā oficiālā tūrisma maršrutā, gluži otrādi – nepiederošām personām ieeja teritorijā liegta. Priekuļu novada pašvaldība nav tiesīga neko iesākt, lai šo objektu attīstītu, jo tas atrodas privātīpašumā.

Navigācija uzrāda divus veidus, kā nokļūt Vidzemes slēptajā pērlē “Kazu gravā”, viena ceļa galā izraksts grāvis, otra – uzstādīts aizliegums šķērsot privātu teritoriju. Tajā satiktā kundze atzīst, ka pirms desmit gadiem, kad īpašums iegādāts, ģimene nebija rēķinājusies ar tik regulāriem tūristu apciemojumiem.

Kaimiņiene nezina, kam dabas pērle pieder, bet norāda, ka teritorija netiek kopta. Tālāk uzstādītā vēl viena privātīpašuma zīme, taču neviens garāmgājējiem neaizrāda.

Pie pašas ieejas “Kazu gravā” nav nevienas zīmes, kas liecinātu par privātīpašumu, vai to, ka tuvumā ir ievērojams dabas objekts.

Taciņa ir iemīdīta, bet apkārtne šķiet cilvēku neskarta, vienīgi bebri krietni pastrādājuši.

Var saprast, kāpēc Septiņavotu lielo ūdenskritumu mēdz dēvēt par vienu no iespaidīgākajiem Latvijas ūdenskritumiem, tas esot 7,5 metru augsts. Objekta apraksts gan jāmeklē internetā, jo nekur nav sniegta informācija, arī norādes, kur īsti jādodas.

Var, protams, saprast vietējos iedzīvotājus, kuri negaida tūristus ar atplestām rokām. Visapkārt ir vairāki privātīpašumi, un Priekuļu pašvaldība teritorijas sakopšanā neiesaistās. Satikts iedzīvotājs pastāstīja, ka tūristi pat esot atstājuši izlietotus bērnu pamperus.

Priekuļu novada pašvaldības ainavu arhitekts Jānis Sirlaks atgādina, ka visiem medijiem tika teikts – neko par ūdenskritumu nedrīkst rakstīt, kamēr nav sakārtota infrastruktūra, lai objektu varētu saglabāt.

Infrastruktūra nav sakārtota, jo tas ir privātīpašums, taču īpašnieks savus līdzekļus ieguldīt nevēlas.

Viņš esot ārsts no Ludzas, kurš zemi saņēmis mantojumā, un viņam neesot tādu līdzekļu, kurus ieguldīt infrastruktūras sakārtošanā.

Šobrīd vieta neesot piemērota apskatei, un tūristi unikālajam objektam var tikai kaitēt – kurinot uguni, piemēslojot, staigājot, kur nav ierīkoti ceļi.

Lūdz tūristiem vietu neapmeklēt!

Nepieciešams sakārtot likumdošanu, izveidot ceļu, saskaņot to ar visiem kaimiņiem – tas viss prasa milzu līdzekļus.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Andris Soms raidījumam Bez Tabu sacīja, ka objekts esot aizsargājams un iekļauts dabas pieminekļu sarakstā. Tas nozīmē, ka īpašnieks to nedrīkst apskādēt un veikt jebkādus darbus tā aizsardzības zonā.

Arī Dabas aizsardzības pārvalde nevarot piespiest īpašnieku rūpēties par šo dabas pērli, taču, ja tūristu plūsma palielināsies, tad īpašniekam nāksies nodrošināt to, ka “Kazu gravai” nevar piekļūt. Ja dabas objekts tiek pārdots, pirmpirkuma tiesības piederot valstij, taču tas kļūst par finansiālu jautājumu. Vai valsts to var atļauties, vai nē.

Lasi vēl

 • Kvantu Fizika
  +26 +23 -3

  Kvantu Fizika

  viena no retajām vietām ,kas vēl nav paspēta "aiz.irst" . tagad sensāciju kārie žurnālistiņi saceļs putekļu mākoni un katrs .kam vien nav slinkums vālēs pāri kartupeļu laukam,lai atrastu ūdenskritumu. burvīgi - tikai tukšu čipšu paku , pudeļu un konservu kārbu tur vien trūka . un visi pārmetumi par nesakopto vietu tiks zemes īpašniekam it kā viņš visu to varzu būtu tur aicinājis ...
  starp citu - netālu ir alas,kas ir mājvieta sikspārņu kolonijai. tie noteikti būs priecīgi par tūristu baru klaigāšanu ...
 • Ilva Sporne
  +19 +17 -2

  Ilva Sporne

  Kapec cilvekiem visur ir jabazas, kur cilveks, tur posts. Aizies, izmicis visu, saks pelnit naudu un visa burviba!
 • Linda Puriņa
  +16 +15 -1

  Linda Puriņa

  To objektu nereklamē, lai tūristi nenoposta. Tas ir īpašs ģeoloģisks veidojums un cilvēku bradāšana pa to ir ārkārtīgi nevēlama.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl