“Grūti bērniem paskaidrot, kur tētis!” Traģēdija, rokot aku! Astoņu bērnu dižģimene zaudē tēvu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Daugavpils novadā, rokot aku, nosmok divi vīrieši, trešo brīnumaini izglābj. “Bez Tabu” atklāj sirdi plosošu situāciju: astoņu bērnu ģimene palikusi bez tēva un vienīgā naudas pelnītāja.

Pirms neilga laika Latviju pāršalca vēsts par traģēdiju Daugavpils novada ciemā Mirnijs, kur, rokot aku, gāja bojā divi vīrieši. Ierodoties Mirnijā, “Bez Tabu” komandai izdodas sastapt sievieti, kuras īpašumā raka aku. Viņa aizved žurnālistus uz savu īpašumu, kur akas bedre jau aizbērta, jo to likuši izdarīt dienesti.

Traģēdija akā

Akas rakšanas darbus veica vietējais iedzīvotājs, 70 gadus vecs vīrietis, kurš, ieracies 10 metru dziļumā, saļima, stāsta sieviete.

Mirnija
iedzīvotāja, kuras īpašumā raka aku

”Viņš 30 gadus raka akas. Izraka jau 10 metrus, tad notika nelaime. Skābeklis beidzās, viņam kļuva slikti.”

Saļimušo racēju devies glābt cits vīrietis, kuram arī kļuvis slikti, saļimis turpat. Pie saļimušajiem akā jau laidies 16 gadus vecs puisis, otrā nemaņā saļimušā dēls, paralēli saukti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki no Daugavpils. Glābējiem ierodoties, konstatēts, ka akā jau ir trīs cilvēki, arī 16 gadus vecais puisis dziļumā saļimis. Viņa dzīvību dienesta vīriem izdevies glābt. Bojāgājušie ir 49 un 70 gadus vecie vīrieši.

Notikušā apstākļus izmeklē policija, bet, visdrīzāk, vīrieši gājuši bojā saindējoties. Izvirzīta versija, ka akā varētu būt izveidojies ogļskābās vai metāna gāzes slānis, kas jau pēc pāris ieelpām radījis strādniekiem sliktu pašsajūtu un samaņas zudumu, vēlāk iestājusies nāve.

Sirdi plosoši! Astoņu bērnu ģimene zaudē tēvu

Privātīpašuma, kurā notika darbi, saimniece stāsta par traģisku situāciju, kas izveidojusies pēc abu vīriešu nāves: 70 gadus vecā kunga četri dēli un sieva palikuši bez gādīga tēva un vīra, savukārt 49 gadus vecais vīrietis bijis vienīgais naudas pelnītājs astoņu bērnu ģimenē.

Mirnija
iedzīvotāja, kuras īpašumā raka aku

”Kāds [49 gadus vecais] Ļoņa bija labs cilvēks, ak Dievs! Viņš bija ticīgs! Ļoti labs cilvēks!”

Dižģimene ar astoņiem bērniem – ar šādu saimi Latvijai būtu jālepojas, jo tajā atvases tiek ļoti mīlētas, pabarotas, aprūpētas, pārliecinās “Bez Tabu”. Diemžēl sajūsmu par saimes apmēriem aizēno traģiskā mīlošā vīra un tēva zaudēšana. Atraitne Lidija, kura apbedījusi vīru vien pirms divām nedēļām, labprāt uzņem ciemiņus, “Bez Tabu” komandu, dalās sajūtās un brīdina citus būt uzmanīgiem, lai šādas traģēdijas neatkārtotos.

Lidija
Astoņu bērnu mamma, zaudējusi vīru

”Viņam lūdza palīdzēt, jo maz darba roku. Protams, neviens nedomāja, ka būs šāds rezultāts. Traģisks stāsts. Tajā [vīra nāves dienā] meitiņai bija dzimšanas diena. Viņš atskrēja mājās, paņēma kaut ko un aizskrēja glābt cilvēku. Bļāva: ”Saša, Saša akā!”. Es prasīju, vai man arī jābrauc, uz ko atbildēja, lai braucu. Atnākot uz turieni, redzu, ka arī dēls jau akā, turpat, kur viņa tēvs bija. Izvilka dēlu, Sašu, manu vīru, bet pēdējo divu dzīvības neizdevās glābt.”

Lidija stāsta, ka visgrūtāk ir vecākajiem bērniem, kuri jau saprot, ka zaudējuši tēvu. Sieviete teic, ka vīram Ļoņam nebija kaitīgo ieradumu, strādāja skolas katlu mājā, piestrādājis arī gadījuma darbos, lai uzturētu ģimeni, lai tai nekā netrūktu. Šis nav stāsts par nelabvēlīgu ģimeni: bērni ir paēduši, labi apģērbti, vecākajām atvasēm ir mobilie telefoni, dzīvoklis ir remontēts.

Lidija
Astoņu bērnu mamma, zaudējusi vīru

”Mums tā ir traģēdija. Bērniem grūti paskaidrot, kur tētis. Bērni teica, ka sapnī atnācis ciemos un teicis, ka būs ar mums. Viņš katru dienu man teica: ”Es tevi mīlu!” Bērni juta viņa rūpes vienmēr! Nedomāju, ka vīrs tā aizies. Vienmēr jāciena, jāmīl vienam otru. Nevar zināt, kurā brīdī tuvie aizies.”

Atraitne Lidija labprāt nožēlo, ka, rokot aku, netika ievēroti drošības noteikumi. ”Pirmkārt, viņiem nebija nedz apdrošināšanas. Otrkārt, rokot aku, bija jārok ar aizsargmasku. Mums tas izmaksāja ļoti dārgi,” teic Lidija.

Tēva lomā nu gatava iejusties vecākā atvase, 16 gadus vecais puisis Arkādijs, kurš metās palīgā tēvam un gados vecākajam akas racējam, arī saļima, bet, par laimi, izdzīvoja. Puisis pateicas mediķiem un ugunsdzēsējam-glābējam no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Artūram Jackevičam, kurš metās akā un izglāba viņa dzīvību.

Inta Palkavniece
VUGD pārstāve

”Ja ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, tie jāizsauc nekavējoties, nevis mēģināt pašiem tikt galā ar situāciju. Novērtēs situāciju un pēc iespējas ātrāk varēs palīdzēt.”

Foto