Freimaņu ģimene, uzsākot svētku dekorāciju ražošanas biznesu lauku mājās, iekaro ārvalstu tirgu

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

1 komentārs

Kristīne un Jānis Freimaņi, paguruši no pilsētas burzmas, pirms sešiem gadiem nolēma pārvākties uz dzīvi Staburaga pagasta Krīguļu mājās un uzsākt savu biznesu – organizēt un dekorēt svētkus. Jaunie uzņēmēji paspējuši iekarot arī ārzemju tirgu.

Iedvesmu idejai Freimaņi smēlušies 2013. gadā, kad gatavojušies savām kāzām. Toreiz, gatavojot dekorācijas, izrādījies, ka pārim tas labi izdodas un profesionāla palīdzība nav nepieciešama. Vairākkārt aicināti kļūt par vedējiem un palīdzēt tuvinieku laimīgās dienas īstenošanā Freimaņi sapratuši, ka pasākumu rīkošana, vadīšana un rotāšana viņiem iet no rokas. Pārbraucot dzīvot uz laukiem, vīrs un sieva nosprieduši, ka nevēlas mērot garo ceļu uz pilsētu, lai strādātu, tāpēc nepieciešams savs bizness. Pa brīvdienām pļāvuši, remontējuši, nakšņojuši automašīnā, līdz saveduši Krīguļu mājas tādā kārtībā, lai tajās varētu uzsākt dzīvi.

Kādu dekoratoru amatu abi pildījuši ļoti atbildīgi – ja jaunais pāris lūdzis rotāt telpas ar ziediem, Kristīne pati audzējusi puķes, sākot no sēklas iedēstīšanas dobē līdz noplūkšanai un kompozīcijas veidošanai. Ar laiku abi gan sapratuši, ka kāzu organizēšana ir pārāk atbildīgs un satraukumu pilns uzdevums, tāpēc pievērušies tikai dekorāciju izgatavošanai.

Jānis
Rada svētku dekorācijas

“Visa tā mūsu produkcija, ko mēs ikdienā, lielākoties, uztaisam, 95% vai vairāk iet uz ASV tirgu. ASV iedzīvotājs sēž dīvānā, skatās televizoru, tad viņš pa to telefonu brauc ar pirkstu, viņš ierauga: “Man patīk un es pērku”. Latvietis izpētīs, izdomās, pajautās, paprasīs, es sagatavošu maketu, aizsūtīšu un tad viņš sapratīs, ka viņš uztaisīs pats mājās pēc tā maketa.

Savus darinājumus uzņēmēji, lielākoties, piedāvā iegādāties internetā. Tapšanas stadijā ir arī pašiem savs tiešsaistes veikals, kurā būs iespējams izvēlēties un pasūtīt sev tīkamu dekorāciju, lai vēlāk to saņemtu ar pasta starpniecību. Brīvajos brīžos Krīguļu saimniekus bieži var satikt pastaigu laikā ar ģimenes mīluli – Kundzīti. Taču, kad darba pilnas rokas, abi rosās darbnīcā. Tur atrodams galvenais darba rīks: lāzergriešanas iekārta. Tā Krīguļu mājās ir jau aptuveni gadu un iegādāta ar līderprojekta atbalstu. Uzņēmēji projektā startējuši divus gadus pēc kārtas, taču iegūt finansējumu izdevies vien otrajā reizē. Ar iekārtas palīdzību tiek radītas dažādas dekorācijas kāzām – kokgriezuma uzraksti, kurus likt uz svētku galda, lielizmēra uzraksti fotosienām, personalizēti pakaramie jaunajam pārim un aksesuāri fotostūrītim.

Jānis, veidojot dekorācijas, liek lietā savas iemaņas galdniecībā. Tiek izmantots trīs milimetru finieris, kas esot Latvijā un pasaulē pieprasītākais izejmateriāls lāzergriešanas produktu veidošanai. Ļoti svarīga procesā esot optiskā precizitāte. Pēdējā laikā uzņēmēji paplašinājuši savu piedāvājumu klāstu un izgatavo arī māju nosaukumu zīmes, suvenīrus, medaļas un citas lietas.

Lai gan parasti klientu esot gana, šogad savas korekcijas ieviesusi ārkārtējā situācija valstī. Lai gan pasūtījumu netrūkst un ražošanas process notiek, sūtījumi nenonāk līdz Amerikai, kavējas un nākas atmaksāt naudu, jo apstājusies lidmašīnu satiksme.

Taču Freimaņi nenolaiž rokas! Pāris apsvēris arī citas biznesa idejas, piemēram, stādu audzēšanu. Tāpat, iedvesmojoties no dabas, Kristīne atsākusi gleznot. Jau aizvadītas viņas darbu pirmās izstādes. Gleznas aizceļojušas uz jaunām mājām gan Latvijā, gan Somijā.