“Bez Tabu ekspotīcija”: nepieejamā Kazu grava un iespaidīgās Randatu klintis

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Raidījums “Bez Tabu” ziemas spelgonī nolemj doties uz Latvijā mazāk zināmiem apskates objektiem – pie Cēsīm esošo Kazu gravu, kā arī Apes novadā esošajām Randatu klintīm.

Kazu grava un tajā esošie dabas objekti netiek aktīvi popularizēti ne no Dabas aizsardzības pārvaldes, ne pašvaldības puses. Kaut Kazu grava ir aizsargājams dabas objekts, tas atrodas privātīpašnieka teritorijā.

Lai Kazu gravu, tajā esošo Septiņavotu ūdenskritumu, kā arī iespaidīgo kaļķiežu atsegumu atrastu, iepriekš rūpīgi jāiepazīstas ar internetā pieejamo informāciju. Ceļa malā nebūs iespējams atrast nevienu norādi, ka nepilna kilometra attālumā no šosejas aplūkojams iespaidīgs dabas objekts.

Lai līdz tam nokļūtu, gar tīruma malu jāmēro aptuveni 700 metru. Mežā jau ieraugāmas pirmās informatīvās zīmes par Kazu gravu, tās uzstādījis zemes īpašnieks. Sekojot pēdām, izdodas nonākt līdz iespaidīgam kaļķiežu atsegumam, kā arī turpat blakus esošajam Septiņavotu ūdenskritumam.

Turpat netālu no kaļķiežu atseguma jau var dzirdēt ūdens tecēšanu. Septiņavotu ūdenskritums pat skarbā ziemas spelgoni nav aizsalis. Ūdenskritums netiek uzskatīts par pilnībā dabiski izveidojušos, tas atrodas vietā, kur kādreiz bijis karjers. Kazu grava ir aizsargājams dabas objekts, kas atrodas privātīpašuma teritorijā. Kamēr dabas mīļi objektu nedemolē, privātīpašnieks neliedz tā apskati.

Randatu klintis atrodas 151 kilometra attālumā no galvaspilsētas centra. No stāvlaukuma jānoiet aptuveni 100 metru, līdz nonāk pie stāvām kāpnēm, kas ved uz Gaujas krastu.

“Bez Tabu” viesošanās laikā Gauja ir aizsalusi, visu apkārtni klāj pamatīga sniega kārta. Stāvot krastā, īsti nav skaidrs, uz kuru pusi jādodas meklēt Randatu klintis. Galu galā izrādās, ka klintis ir vien pārdesmit metru attālumā. Ziemā tās lieliski maskējas, sākotnēji no kāpnēm nemaz nav pamanāmas.

Rolands Auziņš
Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes administrācijas direktors

Īpaši vasarā cilvēki devās uz tādām klusām vietām, kur nu varējām redzēt pūļus. Daudzas takas izveidojušās platākas. Infrastruktūras nolietojums palielinās, tā tiek arī bojāta. Mūsu aplikācija ”Dabas tūrisms” iepriekš piecos gados tika lejupielādēta 20 tūkstošu reižu, tad pērn viena gada laikā tā tika lejuplādēta 20 tūkstošu reižu. Cilvēki meklē, grib izzināt Latviju, kur apskatīt objektus.

Lielākoties pārgājienu objekti tiek meklēti stundas braucienā no dzīvesvietas, palielinot noslodzi jau tā pieprasītiem dabas objektiem.

Dabas draugi aicināti neatstāt atkritumus pēc sevis.