Vecuma ierobežojumu kūciņām? Veikalos tirgo gardumus, kas var nelabvēlīgi ietekmēt bērnu aktivitāti!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

13 komentāri

“Var nelabvēlīgi ietekmēt bērnu aktivitāti un uzmanību” – šāds brīdinājums rakstīts uz augļu groziņa cenu zīmes. Tas pārsteidzis pircēju, kurš rosina kūciņām uzlikt vecuma ierobežojumu, lai, līdzīgi kā enerģijas dzērienus, bērni nevarētu iegādāties “ķīmiskas kūciņas”.

Nesen veikalā iegādātās augļu kūciņas cenu zīmes teksts šokējis kādu Bez Tabu skatītāju. “To, ka tajā tiek uzskaitīts dažādu ķīmisku vielu saraksts, pie tā jau biju pieradis, bet pēc pārtikas tehnologu apgalvojumiem, šīs vielas parasti tiek pievienotas nekaitīgā daudzumā, tad, kā tas nākas, ka minētā augļu kūciņa var būt bīstama veselībai?” raksta kūciņas pircējs.

Augļu groziņi pircējus gaida “Rimi” konditorejas vitrīnā. Nekur nav norādītas sastāvdaļas, un no malas varētu noprast, ka groziņi tiek gatavoti veikalā. Bet “Rimi” pārstāve aicina sazināties ar kūciņas ražotāju – konditorejas fabriku “More”, kas atrodas Daugavpilī.

Konditorejas valdes locekle skaidro, ka brīdinājums attiecināms uz krāsvielu E102, un šāda informācija jāsniedz saskaņā ar likumu. Augļu groziņš pārklāts ar aprikožu marmelādi, un tai pievienota konkrētā krāsviela.

Elvīra Zviedrāne
Konditorejas valdes locekle

Tā var daļēji izsaukt tādu aktivitāti. Es domāju, no vienas kūkas nekā slikta nebūs, bet mēs informējam klientus, lai viņi pievērš uzmanību.

Uztura speciāliste Guna Rijkure šādu tekstu reiz novērojusi uz želejas konfekšu iepakojuma, un tās saviem bērniem lēmusi neiegādāties. Šī problēma aktualizēta pirms nepilniem desmit gadiem, kad Pārtikas standartu aģentūra Apvienotajā Karalistē veikusi pētījumu.

Pētījumi pierādīja, ka bērni kļūst hiperaktīvi, lietojot dzērienus, kam pievienotas mākslīgās pārtikas krāsvielas. Rezultāti tika nodoti izvērtēšanai Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EFSA).

Mākslīgo krāsvielu ieteicamās diennakts devas netika mainītas, taču pieņemta Eiropas regula, kas nosaka šāda marķējuma nepieciešamību. Dietoloģe neiesaka brīdinājumu ignorēt, jo krāsvielu nelabvēlīgā ietekme ir pierādīta.

13 komentāri