Turpmāk arī par mazajiem plastmasas maisiņiem var nākties maksāt

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

8 komentāri

Ar šā gada sākumu stājies spēkā aizliegums veikalos bez maksas piedāvāt mazos plastmasas maisiņus. Turpmāk par tiem tirgotāji tiesīgi pieprasīt samaksu.

Bruņojoties ar slēpto kameru, raidījuma ”Bez Tabu” filmēšanas komanda dodas uz vienu no lielākajiem pārtikas preču veikaliem galvaspilsētā. Jau pavisam drīz kameras acs priekšā nonāk pieminētie plastmasas maisiņi, kas teorētiski ar gada sākumu ir aizliegti. Maisiņi redzami gan augļu un dārzeņu sadaļā, gan pie sveramiem cepumiem un riekstiem.

Tiesa, mazie plastmasas maisiņi veikalos pazuduši no kasēm, kur līdz šim tie bija ikvienam brīvi pieejami. ”Bez Tabu” eksperimentā atklāj, ka maisiņi pieejami pārdevējām, kuras laipni piedāvā bezmaksas maisiņu, ja to palūdz.

Kā skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, no šā gada sākuma veikalos bez maksas drīkst būt pieejami tikai tādi maisiņi, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus. ”Šādi maisiņi drīkst būt pieejami vaļējas pārtikas iepakošanai, taču, ja pircējs vēlas šādu maisiņu saņemt citu preču iepakošanai, par to ir jāmaksā,” stāsta Vesere.

Ministrija aprēķinājusi, ka viens Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā izmanto 400 plastmasas maisiņu. Turpretī biedrība ”Zaļā josta” aprēķinājusi, ka no tiem 190 bijuši tieši mazie plastmasas maisiņi, kas līdz šim veikalos bija brīvi pieejami. Biedrības ieskatā jaunās likumdošanas izmaiņas tuvākajā laikā būtiskas izmaiņas var arī neradīt.

Laima Kubliņa
“Zaļā josta” pārstāve

”Šie maisiņi ir arī mazāk izturīgi. Tas var novest pie tā, ka cilvēki viena maisiņa vietā paņems trīs, lai būtu pārliecība, ka pirkumu varēs aiznest mājās.”

Kubliņa stāsta, ka aizvien pieprasītāki kļūst maisiņi, kas ražoti no biopolimēra, tāpat dabas draugi aicina izmantot vairāklietojamus iepirkumu maisus.

TOP komentāri

 • cubus
  +20 +20 0

  cubus

  Termins "bezmaksas maisiņi"ir pamatā kļūdains, jo tā vērtība ir jau iekļauta preces cenā (pieliek tirgotājs) un pircējs par to samaksā.
 • Ieva
  +12 +10 -2

  Ieva

  Šodien devos iepirkties uz Rimi. Tur informācijas automātā parādījās jautājums - vai es būtu ar mieru par katru mazo maisiņu maksāt vienu centu. Protams, nebūtu! Veikals tos maisiņus iepērk ķīpām, pašizmaksa katram maisiņam niecīga. Neslikti veikals uzvārīsies, par katru maisiņu centu iekasējot. Varētu domāt, ka preču cenā šo maisiņu vērtība jau tāpat nav iekļauta.
 • a13

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl