Rīgas Centrāltirgus “čuru spainis” joprojām savā vietā! Kas darīts, lai situāciju uzlabotu?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

Pirms diviem gadiem “Bez Tabu” uzrunāja Rīgas Centrāltirgus pārdevējs, kurš vēlējās palikt anonīms, bet stāstīja par antisanitāriem apstākļiem darba vidē. Tirgus teritorijā pieejamas tikai maksas tualetes, un strādnieki nevēlas mērot tālo ceļu līdz bezmaksas tualetei, tāpēc paši radījuši alternatīvu. Tirgus teritorijā izvietots spainis, kurā darbinieki nokārto dabiskās vajadzības, vēlāk tā saturs tiek izliets atkritumu konteineros.

Toreiz “Bez Tabu” arī izdevās pieķert strādnieku, kurš gaišā dienas laikā nokārtoja savas dabiskās vajadzības spainī, un pēc tam tā saturu izlēja atkritumu konteineros. Vīrietis uzsvēra, ka spaini, kad tas līdz malām pilns, paši iztukšojot, tāpēc neko sliktu nedarot. Citās domās bija Pārtikas un veterinārais dienests, norādot, ka situācija ir pilnīgi antisanitāra un noteikumiem neatbilstoša un var ietekmēt arī pircēju veselību. Skaties šeit. 

Pēc diviem gadiem “Bez Tabu” atkārtoti dodas uz Rīgas Centrāltirgu. Maksas tualetes blakus atkritumu tvertnēm ir slēgtas, “Bez Tabu” uzrunā divus kungus, jautājot, kur atrodas tuvākās labierīcības, viņi uzreiz norāda uz bezmaksas publisko tualeti. Cits strādnieks atklāj, ka iet uz kādu no kafejnīcām. No “Bez Tabu” kafejnīcā par tualetes apmeklējumu tiek iekasēti 30 centi.

Arī tirgus paviljonos joprojām maksas tualetes, izņemot jauno ēdināšanas bloku, taču tā labierīcības paredzētas tikai klientiem. Spaini nekur nemana, taču viens nostūris teritorijā šķiet nedaudz aizdomīgs. “Bez Tabu” sagaida, kad to neviens nesargā, un dodas apskatīt spaiņa, kas novietots uz zemes, saturu. Izrādās, ka leģendārais “čuru spainis” nekur nav pazudis.

PVD inspektori, veicot regulārās pārbaudes, pievērš uzmanību aizdomīgiem spaiņiem, taču tajos līdz šim nav konstatējuši šādu saturu. “Šādas darbības, protams, nav pieļaujamas, jo tās ir nehigiēniskas, ja to veic cilvēki, kas nodarbojas pārtikas apritē, tad viņi pārkāpj visas higiēnas prasības,” norāda PVD inspektore Anete Šteinberga.

Anete Šteinberga
PVD inspektore

Zinot, ka tur tomēr ir šis spainis, vēlreiz runāsim ar Centrāltirgus administrāciju un uzdosim viņiem šo te jautājumu, kāpēc, ja tas spainis vēl tur ir, nekas nav konstatēts un darīts.

Varbūt, ka tas spainis ir redzams tikai “Bez Tabu” komandai un tikai tad, ja blakus nav neviena cita, jo nākamajā dienā kā uz burvju mājiena spaiņa vairs nav, patiesībā likvidēts ir viss atpūtas stūris. Rīgas Centrāltirgus pārstāvis Aleksandrs Šuņins norāda, ka tiks rekonstruēta šobrīd slēgtā tualete un būs vēl viena jauna tualete, taču abas būs maksas.

Aleksandrs Šuņins
Rīgas Centrāltirgus pārstāvis

Mēs kā pašvaldības uzņēmums nedrīkstam kaut ko dāvināt, pat tualetes. Ir tādi nodarbinātie, kas pavada daļu savas dzīves Maskavas ielā Sarkanā Krusta patversmē un par kaut kādiem santīmiem viņi palīdz atnest kastes. Viņiem samaksā, un, protams, viņi izmanto arī spaini. Varbūt, ka problēma nav Rīgas Centrāltirgū, bet beidzot jāatrisina Sarkanā Krusta jautājums? Un jāpārceļ tas no pilsētas centra?

Šo gadu laikā Centrāltirgus izbūvējis pagrabos divas plašas ģērbtuves, kur pieejamas arī dušas un tualetes, nomnieki tās par 22 eiro mēnesī var īrēt saviem darbiniekiem, un tādā veidā pārdevējiem var tikt nodrošinātas bezmaksas labierīcības. Ja apsardze redz problēmu (respektīvi spaini), tad reaģē, taču Aleksandrs Šuņins norāda, ka spaiņa rašanās cēlonis ir blakus esošā nakts patversme, nevis Rīgas Centrāltirgus administrācija.