“Ražots Latvijā vai Eiropas Savienībā?” Iedzīvotāji norāda uz nekorektu “Muižas piens” marķējumu

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

“Labdien, noskaidrojiet, lūdzu, vai “Muižas piens” nav kontrabandas prece? Jo uz pakas nav norādīta ražotājvalsts, minētais telefona numurs neatbilst patiesībai,” šāds zvans tika atstāts “Bez Tabu” automātiskajā atbildētājā no rīdzinieces Sarmītes. “Bez Tabu” pārliecinājās, ka kundzes teiktajā daļa patiesības tik tiešām ir, uz iepakojuma norādītais tālruņa numurs nav sazvanāms, tāpat nav saprotams, kur tieši “Muižas piens” ražots. 

Uz “Muižas piens” iepakojuma lieliem burtiem rakstīts, ka tas ražots Latvijā. Tomēr šaubas par produkta izcelsmi rodas, jo uz iepakojuma arī norādīts, ka produkts izgatavots Eiropas Savienībā pēc SIA “Dipol Latvija” pasūtījuma. Norādīts uzņēmuma tālruņa numurs un adrese, taču uz zvaniem neviens neatbild, un arī norādītajā adresē nevar sastapt “Dipol Latvija” darbiniekus.

 

“Bez Tabu” noskaidroja arī iedzīvotāju viedokli, un neviens tā arī īsti atbildēt nevarēja: ir piens ražots Latvijā vai nav. “Nevar uzreiz noskaidrot, kur ražots, redzu, ka ražots Eiropas Savienībā, bet vai Latvijā, to es nepateikšu, jo uz iepakojuma norādīts tikai izplatītājs, būtu jābūt paskaidrotam, vai tiešām ražots Latvijā,” komentēja Aija.

Daniela un Henrijs
gribētu zināt, kur ražots piens

Nevar pateikt to, ka tas ir ražots Latvijā, bet pēc Latvijas pasūtījuma. It kā rakstīts, ka ražots Latvijā, bet ir arī norādīts, ka ražots Eiropas Savienībā, tā kā tas nav stabili, Eiropas Savienība ir plašs jēdziens. Mums būtu svarīgi zināt, kur ražots produkts, īpaši, ja tas ir piens.

Arī Pārtikas un veterinārais dienests saņēmis Sarmītes zvanu, taču pārkāpumus nesaskata, regula paredz, ka uz marķējuma jābūt norādītam pārtikas apritē iesaistītā uzņēmuma nosaukumam, tas var būt gan ražotājs, gan izplatītājs.

“Mēs redzam, ka piens ir ražots Latvijā, tur ir identifikācijas ovālais marķējums, kur rakstīts, ka ražots Latvijā, un arī norādīts numurs uzņēmumam, kas konkrēti ražo šo pienu, mēs kā kontroles institūcija pēc numura varam noteikt, kur tas ir ražots, un šajā gadījumā pienu ražo “Tukuma piens”, tā kā nekādā veidā nenotiek patērētāju maldināšana,” komentēja Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.

Arī jebkurš cits, ielūkojoties PVD mājaslapā, var pēc identifikācijas numura noskaidrot, kur tieši ražots pārtikas produkts. Tomēr Tatjana Marčenkova uzsvēra, ka “Muižas piens” nav “Tukuma piena” produkts, vienkārši uzņēmums to ražo, un, piemēram, “Muižas piens” citā iepakojumā tiek ražots Igaunijā, bet arī tas ir norādīts marķējumā.

Tatjana Marčenkova
PVD pārstāve

Ir norādīts arī izplatītājs, cita lieta, vai tas izplatītāja telefons atbild vai neatbild, bet gan izplatītājs, gan ražotājs ir reģistrēti Pārtikas un veterinārā dienesta pārtikas uzņēmumu reģistrā, un mēs šeit pārkāpumus neredzam. Ja marķējumā būtu visa informācija, kuru vēlētos patērētājs, tad mums būtu, nevis marķējums, bet Bībele klāt katram produktam.

Ja patērētājs jūtas maldināts, viņš var vērsties vispirms pie izplatītāja vai tirgotāja, jo arī veikala darbiniekiem būtu jāzina, kur produkts ražots. Šajā gadījumā var pārmest izplatītājam vienīgi to, ka uzņēmumu nevar sazvanīt, un  arī norādītajā adresē “Dipol Latvija” pārstāvjus satikt nevar.