Pērkot alu, veikalā liek maksāt arī par stikla pudeles iegādi

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

9 komentāri

Ādažniece Sindija pievērsusi rūpīgu uzmanību veikala ”Vynoteka” čekam, kurā pamanījusi savādu pozīciju ”Stikla pudele”, kur norādīts, ka par katru taras vienību jāmaksā 11 centi.

Uz skatītājas norādīto veikalu “Bez Tabu” dodas ar slēpto kameru. Tirgotavā žurnālisti atrod Sindijas norādīto dzērienu un eksperimenta nolūkā tiek nolūkots vēl viens dzēriens. Pēc tam žurnālisti dodas kases virzienā, kur, reģistrējot izvēlētās preces, čekā arī redzama pozīcija ”Stikla pudele”.

Veikala darbinieks to skaidro ar to, ka tas ir lietuviešu uzņēmums, kas pakļauts kaimiņvalsts likumdošanai.

Pārdevējs Ādažos

Tā atsevišķi skaita. Mums lietuviešu uzņēmums, tāpēc tā rāda. Lietuvā tā var. Pie mums nevar nodot pudeles.

Raidījuma žurnālisti apmeklē vēl vienu tā paša tīkla veikalu galvaspilsētā, arī tur, iegādājoties dzērienu, čekā redzama pozīcija par ”stikla pudeles” iegādi. ”Pudele 11 centi. Čekā jau visu kopā skaita,” žurnālistiem norāda pārdevēja, kura nespēj izskaidrot, kādēļ čekā redzama šāda pozīcija.

Par šādu praksi tiek informēts arī Valsts ieņēmumu dienests, taču tā darbinieki, aplūkojot čeku, raidījumam norāda, ka pārkāpums nav konstatēs. Čekā redzamā informācija esot korekta, taču, ja kāds uzskata, ka ticis maldināts, tad aicina vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrijā nav iebildumu par šādu tirgotāja rīcību. Vides aizsardzības departamenta direktore norāda, ka depozīta sistēma vēl nedarbojas.

Rudīte Vesere
VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore

Depozīta sistēma sāks darboties 2022. gada 1. februārī. Pārējās aktivitātes līdz tam ir pārdevēju, ražotāju aktivitātes. Tā nav daļa no depozīta sistēmas. Nekur nav aizliegts pārdot iepakojumu kā preci. Arī plastmasas maisiņi šobrīd veikalos ir jāpērk, lai tos varētu izmantot.

Veikala ”Vynoteka” pārstāve Laura Bērziņa norāda, ka šobrīd ne visiem produktiem čekā parādās pozīcija par stikla taru, jo ne visi ražotāji tirgotājam snieguši informāciju par produkta summas sadalījumu. Produkta gala cena norādīta plauktā.

Laura Bērziņa
”Vynoteka” pārstāve

Pircējs nav pārmaksājis. Katrs ražotājs preces cenā iekļauj visus ražošanas izdevumus, nodokļus, kā arī taru. Mēs esam pirmie, kuri savu kasu sistēmu ir pielāgojuši jaunajām pārmaiņām. Var teikt, ka tā ir mākslīgi saskaldīta cena. Ikvienā citā veikalā maksa par šo pudeli arī ir, tikai tā nav atsevišķi izdalīta.

Šobrīd paredzēts, ka 2022. gadā maksa par stikla taras iegādi bus 10 centi, taču attiecīgie depozīta noteikumi vēl nav stājušies spēkā.

9 komentāri