“Pārdod astoņkāji no Indonēzijas!” Aicina aizdomāties, kādas zivis liekam uz šķīvja un kā tās līdz veikalam nonākušas

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

7 komentāri

Rīgas ielās kā sēnes pēc lietus parādījušās reklāmas, aicinot iedzīvotājus aizdomāties par zivju resursiem un tos iegādāties atbildīgi. Iedzīvotāji uzdod pretjautājumu – kāpēc būtu svarīgi izdarīt pārdomātu izvēli?

Rīgas Centrāltirgus zivju paviljonā novērojam daudzveidīgu piedāvājumu – pārdevējas uzstājīgi aicina ielūkoties tieši viņu stendā, kur pārsvarā redzam no pasaules malu malām transportētās zivis un jūras veltes. Pie viena pārdevēja teju viss piedāvājums atceļojis no Norvēģijas, citur dominē mūsu kaimiņvalstis – Lietuva un Igaunija. Rūpīgi meklējot, izdodas atrast arī Latvijas ūdeņos nozvejotas zivis.

Jau trešo gadu Pasaules Dabas fonds rīko kampaņu ”Lai jūra čum un mudž”, aicinot pircējus izdarīt izvēli par labu produktiem, kas iegūti, izmantojot likumīgas un ilgtspējīgas zvejas metodes.

Elza Ozoliņa
kampaņas “Lai jūra čum un mudž” vadītāja

Mēs cenšamies sniegt praktiskus padomus, ko katrs varam darīt, lai atstātu pozitīvāku ietekmi uz ūdens resursiem, piemēram, dažādojot ēdienkarti, mazinot spiedienu uz populārākajām zivju sugām un, protams, jautājot, kur un kā zivis ir zvejotas un audzētas.

Lai arī tirgū teju pie katra pārdevēja var nopirkt populārākās zivju sugas, piemēram, lasi, foreli, līni un zandartu, izdodas atrast arī no Turcijas atceļojošas zivis un pat astoņkāji no eksotiskās Indonēzijas. Satiktie rīdzinieki atzīst, ka pietiekamu vērību nopirktajiem zivs produktiem nepievērš, tomēr kampaņas organizatori mierina, – nav tādu slikto zivju, visa atslēga slēpjas tajā, kur un kā tā audzēta un nozvejota. Tomēr Pasaules Dabas fonds aicina baudīt vietējo labumu jeb mūsu pašu zivis. Piemēram, karpa, plaudis, upes nēģis un citas zivjugidā.lv novērtētas ar zaļu simbolu, kas nozīmē, ka tā ir labākā izvēle.

Elza Ozoliņa
kampaņas “Lai jūra čum un mudž” vadītāja

Mums ir mājaslapa zivjugids.lv, kur ir parādīts, kuras zivis izvēlēties un kuras ne. Sarkanais saraksts nozīmē, ka no šīm zivīm vajadzētu atteikties, jo nav izmantotas ilgtspējīgas zvejas metodes.

7 komentāri