PAR BRĪVU atdodam augstas kvalitātes omega-3 taukskābes. Labs piedāvājums vai smalks āķis?

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

1 komentārs

“Bez Tabu” skatītāji no Talsiem ziņo, ka viņi pa pastu saņēmuši piedāvājumu par brīvu dabūt augstas kvalitātes omega-3 taukskābes un aicina raidījumu noskaidrot, cik uzticams ir šāds piedāvājums.

“Bez Tabu” uzrunā Rīgas ielās sastaptos cilvēkus, skaidrojot, kāda būtu viņu reakcija, saņemot pasta kastītē sūtījumu ar piedāvājumu par brīvu iegūt savā īpašumā augstas kvalitātes uztura bagātinātāju. Visi kā viens mūsu uzrunātie cilvēki saka, ka viņi noteikti šim piedāvājumam neuzķertos, jo, viņuprāt, par brīvu mūsdienās nekas netiek piedāvāts.

Turklāt viņi uzsver, ka, visticamāk, tas ir abonēšanas slazds. Tas nozīmē, ka vienu reizi pasūtot kaut ko par brīvu, automātiski piekrīt turpmākajiem pasūtījumiem, bet jau par maksu.

Gatis
Rīgas iedzīvotājs

Es esmu kaut ko par viņiem dzirdējis. Man kolēģim viņi zvanīja un nelika mieru. Es neticu, ka kāds par brīvu kaut ko iedos.

 

Visi sastaptie teic, ka uztura bagātinātāju, ja būtu nepieciešams, iegādātos, konsultējoties ar speciālistiem. Kāds konsultētos ar sievu, vēl kāds paļaujas tikai uz ārstu rekomendācijām, bet vēl citi dotos uz aptieku un taujātu farmaceita viedokli.

Arī “Bez Tabu” ar bezmaksas piedāvājumu rokās dodas uz nejauši izvēlētām aptiekām, lai uzzinātu, ko par šo piedāvājumu saka farmaceiti. Trīs no mūsu apmeklētajām aptiekām tomēr iesaka konsultēties ar speciālistiem- ģimenes ārstiem vai uztura speciālistiem, norādot, ka omega-3 taukskābju ir gana daudz un piedāvājuma klāsts plašs. Viena farmaceite norāda, ka labākie ir konkrēta zīmola produkti, tikmēr kāda cita teic, ka uzmanība jāpievērš tam, no kā zivju eļļa iegūta, vēl kāda sāk skaidrot uztura bagātinātāju ķīmisko sastāvu.

Secinājums, aptiekas apmeklējot ir, ka, pat paļaujoties uz farmaceita viedokli, izvēle nebūt nav vienkārša. Tāpēc dodamies pie dietoloģes un Stradiņa universitātes asociētās profesores Lailas Meijas.

Laila Meija
P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas dietoloģe

Ir ļoti būtiska atšķirība starp medikamentu un uztura bagātinātāju. Medikaments Omega 3 ir tikai viens, uztura bagātinātāju ir ļoti daudz.

Medikamenta gadījumā zināms, kāda ir deva un kādi efekti un blaknes gaidāmi, kamēr par uztura bagātinātājiem nekā tāda nav zināma. Lai reģistrētu uztura bagātinātājus, nepieciešami vien dokumenti.

Laila Meija
Rīgas Stradiņa Universitātes asociētā profesore

Nekad nevaram būt droši, ka uztura bagātinātājā būs tieši tā viela nepieciešamajā daudzumā vai tur nebūs pievienotas citas vielas. Līdz ar to cilvēks vispār nevar būt drošs par sagaidāmo efektu.

Protams, ka daudzi uztura bagātinātāji ir vērtīgi, bet pateikt, ka viens vai otrs derēs jums, nevarēs neviens, uzsver dietoloģe.

Zīmīgi, ka atbildīgā par uztura bagātinātāju reģistru Pārtikas un veterinārajā dienestā pati saņēmusi šo piedāvājumu.

Diāna Birkenfelde
Pārtikas un veterinārā dienesta pārtikas uzraudzības departamenta pārstāve

Uztura bagātinātājs ir reģistrēts, tāpēc to drīkst reklamēt un piedāvāt. Tur nav nekāda pārkāpuma, jo šo produktu var laist tirgū un attiecīgi reklamēt.

Omega-3 taukskābes šoreiz izplata Polijā reģistrēts uzņēmums, un par to var pārliecināties pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā sadaļā “Uzturu bagātinātāju reģistrs”.

Tiesa kā PVD pārstāve, tā dietoloģe uzsver, ka ir rūpīgi jāizsver nepieciešamība pēc uztura bagātinātājiem.

Laila Meija
P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas dietoloģe

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Nevajadzētu cerēt, ka ar uztura bagātinātāju atrisinās visas savas veselības ķibeles.

Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, ar zivīm vai jūras produktiem divas reizes nedēļā, var aizstāt omega taukskābes uztura bagātinātājos, tāpēc jāizvērtē nepieciešamība un sekas, pasūtot par brīvu. Patērētāju tiesību sargātāji mudina rīkoties apdomīgi un neiekrist abonēšanas slazdos, kad, vienreiz pasūtot kaut ko par velti, turpmāk esi spiests maksāt.