“Nav godīgi, ka Latvijas produktos izmanto mazāk vērtīgas sastāvdaļas!” PVD analīzes komentē uztura speciāliste!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

47 komentāri

Reaģējot uz ažiotāžu kaimiņvalstīs, Pārtikas un veterinārais dienests izmeklējumiem nodeva 38 pārtikas un trīs dzīvnieku barības paraugus. Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes produktiem un tādiem pašiem citās valstīs tirgotajiem tika pierādītas, taču PVD uzskatā, tās neesot būtiskas.

Kā skaidro PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, būtiskas atšķirības būtu tad, ja šie produkti kardināli atšķirtos.

Piemēram, vājpiena pulveris pilnībā būtu aizstāts ar sūkalu pulveri, šajā gadījumā aizstāšana ir tikai daļēja. Kopējais taukskābju un ogļhidrātu profils nav izmainījies.

Latvijas un ārvalstu veikalos tika iegādāti vairāki izlases produkti, tāpēc analīzes nevar saukt par oficiālu kontroli. Tomēr uztura speciāliste Lizete Puga uzskata – rezultātus nevajadzētu dēvēt par nebūtiskiem.

Piemēram, salīdzinot divus Vācijā ražotus produktus ”Grabower” suflē konstatēts, ka Latvijā iegādātais produkts glazēts ar kakao glazūru, kuras sastāvā ir arī augu tauki, piemēram, palmu eļļa, savukārt Vācijā iegādātais produkts glazēts ar šokolādi, kuras sastāvā ir kakao sviests un kakao masa.

Lizete Puga norāda, ka Vācijā iegādātais ir veiksmīgāks variants, jo tā sastāvā ir kakao sviests un šokolāde, tātad saldums ir augstvērtīgāks. Atgādināsim – tie visi ir našķi, un jebkurā gadījumā neaizvieto pilnvērtīgu uzturu.

Uztura speciāliste pauž skumjas, ka zem viena nosaukuma slēpjas divi dažādi produkti. Vācijas “Nutella” riekstu krēma sastāvā ir vājpiena pulveris, Latvijas – sūkalu, kas ir daudz lētāks, turklāt vājpiena pulverī esot vairāk olbaltumvielu. Vācijas gāzētais dzēriens “Fanta” satur apelsīnu sulas koncentrātu, savukārt Latvijas – veselu virkni pārtikas piedevu.

Lizete Puga

Lizete Puga
Uztura speciāliste

Kaut kā jau šīs bedres ražotāji pielīdzina, vai tas ir godīgi, ka mums tiek izmantotas mazāk vērtīgas sastāvdaļas, lai produkts būtu līdzvērtīgs? Es domāju, ka nē.

Vēdiskā astroloģe Inese Dāvidsone šobrīd audzina trīs bērnus, un ļoti piedomā pie tā, ko ceļ ģimenes vakariņu galdā. Inese arī daudz ceļojusi, un novērojusi, ka atšķiras ne tikai pārtika, bet arī saimniecības preces un apģērbs.

Inese Dāvidsone

Inese Dāvidsone
Veselīga uztura piekritēja

Jautājums ir – kāpēc šis produkts Latvijā masā tik pat, cik Vācijā? Nav jau runa par to, ka mēs vienu vai divas dienas apēdam savādāka satura produktu.

Bet, ja mēs konsekventi to lietojam uzturā, tad tas karmiski var mūs novest pie dažādām veselības problēmām.

Inese novērojusi, ka cilvēki pēdējā laikā pievērš vairāk uzmanības produktu sastāvam, un šis pētījums varētu būt centieni tautu nomierināt, paziņojot, ka atšķirības nav būtiskas. Pārtikas un veterinārais dienests pagaidām nedomā pētījumu turpināt, pārbaudot citu produktu atšķirības.

TOP komentāri

 • Enrigue Enrigue Duglass
  +23 +23 0

  Enrigue Enrigue Duglass

  Un tomēr atšķiras, un vēl ir jautājums vai Latvijas PVD vispār var ticēt.
 • Anna Birze
  +15 +14 -1

  Anna Birze

  Tā jau tas ir. Mums nekvalitatīvāks produkts toties maksā kā eiropā un vēl kādus 50 centus pa virsu. Nekas ka eiropā algas ir uz rokas 1500 - 2000 a mums... 380 uz papīra a uz rokas 273 ???
  Re atklāja ka atšķirība ir, bet PVD uzskata ka tas nekas. Tad priekš kam mums PVD??? Lai kontrolētu ... kur var izsist tikai naudas sodus ?
 • Лолита Гурко

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl