“Man kā meitenei arī gribējās kādu sirdslietu.” Ilūkstes pusē arbūzi aug griezdamies

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

0 Komentāru

Zemnieku saimniecība “Laimes” gan Ilūkstes novadā, gan citviet plašāk zināma kā viena no retajām vietām Latvijā, kur lielā apjomā tiek audzēts mūsu platuma grādiem visai netipisks auglis – arbūzs.

Ineta Timšāne
audzē arbūzus

Mēs jau kādu laiku nodarbojāmies, kaut arī tas ir tā nosacīti, ar graudkopību, un man kā meitenei arī gribējās kaut ko, ne tikai dokumentus kārtot. Arī savu kādu lietu, sirdslietu. Un tā dzima ideja par arbūziem. Bet arbūzu ideja bija tāds jaunības maksimālisms, un tādēļ arī noticējām par to, ko vēl nezinājām, kā tas izskatīsies, kā augs arbūzi un kā būs.

Agronomu pāra Inetas un Ivara Timšānu eksperiments jau pirmajā gadā vainagojās ar uzviju. Un tagad tiek gaidīti sestās sezonas augļi no aptuveni divus hektārus lielā lauka. Saimniece saka, ka arbūzu audzēšana neesot pārāk piņķerīga lieta, taču arī šim auglim ir savi ienaidnieki.

Ineta Timšāne
audzē arbūzus

Problēma, iespējams, bet īstenībā tā nav problēma, tas neparedzamais ir mūsu klimats, kas katru gadu mainās, un tas tiešā veidā ietekmē arbūzus. Tajā pašā laikā ir ticība, un arī šogad domājam, ka arbūzi izaugs. Protams, par katru arbūzu nevarama pirms tam pārliecināties, kas tur ir iekšā. Un tas man ir lielākais stresa brīdis katru gadu.

Arbūzi šajā laukā tiek audzēti ekoloģiski – bez ķimikālijām. Un arbūzi ir gana spēcīgi, lai varētu sadzīvot ar nezālēm.

Ineta Timšāne
audzē arbūzus

Ineta skaidro, ka šogad arbūzu vagas tika noklātas ar melno plēvi. Tiesa gan, vasara šogad bijusi itin pateicīga nezālēm. Turklāt lielais darbu apjoms saimniecībā liedza laicīgi izravēt arbūzu ražu. “Mazliet palaidām garām to brīdi. Bet – tad, kad arbūzs jau ir saaudzis un izveidojis stīgas, tad, protams, ravēt neko nedrīkst. Tad ir jāvēro un jāsamierinās. Pretējā gadījumā var aiziet bojā arbūzs.

Saimniece atklāj, ka katru gadu raža ir citādāka – sākot no arbūziem, ko var noturēt vienā plausktā, beidzot ar vairāk nekā 10 kilogramus smagiem augļiem.

Arī brīdis, kad arbūzu raža ir gatava novākšanai, esot ļoti mainīgs. Šī gada raža varētu pat aizkavēties. Līdzās arbūziem, Ineta audzē arī saldos zirņus, melones, saulespuķes un, protams, arī graudus.

Ineta Timšāne
audzē arbūzus

Mēs esam ļoti iemīlējušies šajā vietā, kur dzīvojam. Vēl tas, kas notur arvien vairāk, ka lauki mūsdienu izpratnē ir pavisam citādāk, nekā kādreiz. Tas tiešām ir gan bizness, gan dzīve laukos. Un tas vienlaicīgi ir gan darbs, gan arī lieta, kas tev patīk. No katra eiro, ko tu ieguldi, ir jābūt pienesumam. Tikai darot kaut ko un tērējot līdzekļus, pienāks tas brīdis, kad viss beidzas.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks

Tikai katrs trešais Saeimas deputāta palīgs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

Blogeris Pipars aicina ziedot piecgadīgās Betijas rehabilitācijai, iegādājoties viņa maiznīcā picu!