Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

16 komentāri
“Latvijā piena produktu cenas turpinās augt!” Iedzīvotāji neizpratnē, kāpēc kaimiņos cenu kāpuma nav?

Pēdējo nedēļu laikā iedzīvotāju vidū aktualizējies jautājums par straujo sviesta cenu paaugstināšanos.

Sociālie tīkli ir pārpludināti ar neskaitāmām iedzīvotāju fotogrāfijām un galveno jautājumu – kas šo cenu kāpumu ir ietekmējis?

Arī Bez Tabu komandas elektroniskajā pastā ienāk arvien vairāk bažu pilnas vēstules par straujo cenu kāpumu.

“Sviesta cenas ir uzkāpušas ģeometriskā progresijā. Gribētos zināt tik iespaidīga cenu kāpuma iemeslus un vai no šā iegūst arī piena piegādātāji vai tikai mazumtirgotāji?”

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe skaidro, ka gandrīz visi piena produkti Latvijā kļuvuši dārgāki.

Ingūna Gulbe
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja

Sviesta cenas pieaugums ir loģisks, jo pieaugusi ir arī piena iepirkuma cena.

Pagaišajā gadā ap šo laiku sviests maksāja uz pusi lētāk nekā šobrīd. Ingūna Gulbe atzīst, ka ir pašsaprotami, ka gatavais produkts nevar maksāt lētāk, ja pašas izejvielas cena ir divreiz dārgāka.

Galvenais iemesls cenu kāpumam ir straujais pieprasījums pasaulē. Iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas uzturā lietot tieši piena produktus.

Aktīvākie sociālo tīklu lietotāji paspējuši novērot, ka sviesta cenu kāpums īpaši novērojams tieši Latvijā. Iedzīvotāji fiksējuši, ka sviestu Lietuvā iespējams iegādāties lētāk – vien par 1,09 eiro, taču Vācijā par 1,79 eiro. Aktuāls jautājums – kāpēc tā?

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja informē, ka sviesta cenai Lietuvā vajadzētu būt tādai pašai kā Latvijā. Sviesta cenu iespējams precīzi salīdzināt tikai tad, ja tiek ņemta vērā ne tikai cena, bet arī sviesta daudzums, tauku saturs un pats ražotājs.

Savukārt Vācijā sviesta cena tiešām ir zemāka nekā pie mums Latvijā. To izskaidro PVN likme – Vācijā tā ir 7%, taču Latvijā – 21%.

Ieskatoties nākotnē, Ingūna Gulbe uzskata, ka piena produktu cenas turpinās kāpt.

Tomēr viņa uzskata, ka cenu kāpums nebūs iespaidīgi augsts, jo šajā nozarē ir ļoti liela konkurence – pārdot preci par neadekvāti augstu cenu ir sarežģīti.

Video

TOP komentāri

 • Tusis
  +18 +18 0

  Tusis

  Kā lietuvieši var iepirkt pienu Rūjienas novadā par augstāku cenu, nekā latviešu uzņēmumi, aizvest uz Lietuvu, pārstrādāt, atvest atpakaļ, bet piena produktu cenas Lietuvā ražotajiem produktiem Latvijas veikalos ir zemākas, nekā Latvijā ražotajiem?
 • Dzintars Kokars
  +10 +10 0

  Dzintars Kokars

  Tātad piena ražotājiem iepirkuma cenas samazina bet galaptoduktu sadārdzina vismaz par 2000%. Alkatībai nav robežu!
 • Sarmīte Zveja [Ramate]
  +8 +8 0

  Sarmīte Zveja [Ramate]

  Par piena cenu pilnīgas muļķības. Piena cena ko maksā ražotājiem NAV kāpusi. Tieši otrādi, maijā tā tika samazināta no 22 centiem par kg uz 21centu. Un tā nav pirmā reize šajā gadā kad cena krīt nevis kāpj, jo piemēram šā gada janvārī cena par kg bija 24 centi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl