“Jūtos apmānīta!” Kafijas automātos izsniedzot krietni mazāk dzēriena, nekā solīts

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

13 komentāri

Tirdzniecības centros izvietotos kafijas automātus rotā paziņojums par iespēju iegādāties dzērienu 360 ml glāzē. “Bez Tabu” skatītāja norāda, ka paziņojums ir ļoti maldinošs – viņa domājusi, ka tas norāda uz kafijas daudzumu glāzē, nevis vienkārši dzēriena krūzes izmēru.

Alīna
iegādājusies kafiju

Ilgus gadus pērku kafiju no automātiem. Lai ērtāk būtu dzert, automašīnā to pārleju aizskrūvējamā krūzē, lai neaplietos. Iegādājos jaunu krūzi, kurai sānā ml rakstīti, pārlejot kafiju secināju, ka visus šos gadus esmu mānīta. Uz automāta ir skaļš sauklis 360 ml! Pārlejot var redzēt, ka kafijas ir par gandrīz 100 ml mazāk. Vai tā nav patērētāju maldināšana?

“Bez Tabu” veic eksperimentu divos dažādos kafijas automātos, kuri piedāvā iegādāties 360 ml dzēriena krūzes. Abos gadījumos apstiprinās “Bez Tabu” skatītājas sacītais – solīto 360 ml vietā, kafija ir 250 ml, kas nozīmē, ka atšķirība ir par vairāk nekā 100 ml.

Uzņēmuma “Kafijas pasaule” valdes loceklis Rūdolfs Šeibe stāsta, ka iespēja iegādāties lielo dzēriena krūzi ieviesta pirms gadiem pieciem vai sešiem. Šajā laikā uzņēmums saņēmis vienu sūdzību no klienta par to, ka iegādātā kafijas krūze ir liela, bet dzēriena maz.

Rūdolfs Šeibe
“Kafijas pasaule” valdes loceklis

Mūsu kafijas automāti ir aprīkoti ar 360 ml glāzēm, bet krūzes netiek pielietas līdz malām. Ir zvanījuši cilvēki, ka krūzes ir pārāk pilnas, cilvēkiem degot pirksti, tiek nolietas drēbes un gadās visādas kļūmes.

Tāpat Rūdolfs Šeibe informē, ka uz automāta norādīts krūzes tilpums, nevis dzēriena daudzums. Kafijas tilpumu noteikt esot teju neiespējami, jo katram kafijas dzēriena veidam tas esot atšķirīgs. Līdzīgu nostāju pauž uzņēmuma “Kafe Serviss” pārstāve Sanda Medvede.

Sanda Medvede
SIA “Kafe Serviss” lietvede

Uz automāta ir norādīta iespēja iegādāties lielo dzēriena krūzi, tātad ar to arī ir jāsaprot (un patērētāji to saprot), ka šeit iet runa par glāzes tilpumu, kas nav identisks dzēriena šķidruma tilpumam. Neesam saņēmuši patērētāju aizrādījumus, ka glāzes tilpums neatbilst faktiskajam šķidruma tilpumam vai ka kādam šī teorija būtu neskaidra.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Santa Zarāne norāda, ka uzraksts uz automāta var maldināt. “Ja uz kafijas automāta norādīts krūzes izmērs, bet dzēriena tilpums atšķiras – to vajadzētu norādīt,” situāciju komentē Santa Zarāne.