“Izņēma no letes apakšas un pārdeva.” Ventspilī ziņo par tirgošanos ar trūcīgajiem paredzēto pārtiku

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

4 komentāri

Ventspilnieces Olgas ģimeni patiesi izbrīnījis kāds pirkums vienā no vietējiem veikaliņiem. Aizdomīgo darījumu gan izdodas konstatēt, vien pārbraucot mājās.

Olga
sašutusi par nopirkto preci

Parasti mūsu ģimene neiepērkas tajā veikalā, bet sanāca tā, ka brauca garām tēvs no garāžas. Pamanīja veikalu. Nu, cukuru – cukuru jau visur var nopirkt. Beigās ienāca iekšā, nevarēja saprast, kur atrodas, jo tas veikals maziņš un pustukši plaukti. Pārdevēja paprasīja, ko meklē. Cukuru. Izvilka ārā 500 gramu paciņu. Nu, tētis kā jau vīrietis – iedeva cukuru, nopirka cukuru. Prasīja, vai ir lielāka izmēra, teica, ka nav. 50 centi, bez čeka, bez nekā.

Olga ar mammu uzreiz saprata, ka ģimenes galvas nopirktajam cukuram pat nevajadzētu atrasties veikala plauktos. “Domāju, ka kaut kāds jauns ražojums. Beigās pamanu – bezmaksas un nav paredzēts pārdošanai,” piebilst ventspilniece.

Caurspīdīgo iepakojumu rotā ražotāja “Dobeles dzirnavnieks” uzraksts, kā arī Eiropas Savienības karogs un ar to saistīti logotipi. Taču paciņas augšpusē rakstīts – “Bezmaksas! Nav paredzēts pārdošanai”.

Olga
sašutusi par nopirkto preci

Bez Tabu: Tad jums ir aizdomas, ka tas ir no tām sociālās pārtikas pakām?

Droši vien, ka tādas paciņas tikai no turienes var dabūt. Vai nu kāds nodod, vai arī kaut kādā veidā to iepērk.

Lai pierādījums būtu mūsu rokās, atdodam Olgai 50 centus par cukura paciņu un dodamies uz konkrēto veikalu, kas atrodas privātmāju rajonā. Nezinātājs pat iedomāties nevarētu, ka tuvumā ir kas tāds.

Kad nokļūstam pie veikaliņa Dīķu ielā 31, nolemjam uzdoties par pircēju, lai pārliecinātos, vai šajā tirgotavā pārdod labdarībai paredzēto cukuru.

Bez Tabu: Es gribēju uzprasīt – cukurs jums tas vienīgais, kas tur ir?

Jā, mums tikai tāds.

Bez Tabu: Kur es varu šādu te dabūt cukuru?

Nezinu, varbūt ”Rimi”? Tieši tādu vajag?

Bez Tabu: Nu, jā. ”Sieva” it kā pie jums nopirka.

Nē, mums tāds cukurs nekad dzīvē nav bijis. Nē, nē.

Bez Tabu: Dažas dienas atpakaļ.

Muļķības! Nē, nē. Mums tāds cukurs nekad nav bijis. Puskilograms mums nekad nav bijis.

Bez Tabu:  Teica, ka te nopirka.

Muļķības. Lai viņa atnāk un parāda, kurā plauktā mums stāv tāda prece.

Drīz pie veikala piebrauc arī kāds kungs, kurš teicās, ka ir veikala pārstāvis. Arī viņš noraida jebkādu iespēju, ka veikalā tiek tirgots labdarībai paredzētais cukurs. Arī pārdevējas, kuras šeit strādā jau vairākus gadus, nevarētu ko tādu izdarīt. “Mums nekad tāds cukurs nav bijis. Es jums godīgi pasaku, ka mums tāda cukura nekad nav bijis.”

Pārtikas pakas trūcīgajiem Ventspilī izdala divās vietās. Jau vairāk nekā 20 gadu palīdzīgu roku nelaimē nokļuvušajiem sniedz arī kafejnīcas “Betānija” saimniece Elita.

Elita Lapiņa
kafejnīcas saimniece, labdare

Īsti man tādas ticības, ka tur ir tirgots tāds cukurs, īsti līdz galam man nav. [..] Ja kāds negodīgi rīkojās, tur mēs neesam vainīgi.

Bez Tabu: Tas, ka tirgo šādus bezmaksas produktus?

Nu, tas nav pieļaujami, tas nav pieļaujami.

Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pārstāve Gunta Lancmane norāda, ka programmas produktiem ir atšķirīgs marķējums, kas neļauj produktus sajaukt ar citu programmu, piemēram, ziedotajiem produktiem. “Pārtikas pakās esošie produkti tiek īpaši fasēti atšķirīgos iepakojumos nekā līdzīgas preces tirgū. Principā šie īpašie fasētie produkti kā cukurs no piegādātājiem nevarēja nokļūt tirdzniecībā veikalā.”

Ja persona ir saņēmusi komplektu izdales vietā, tad personas turpmāko rīcību SIF nekontrolējot. Zinot, ka ne visas preces, kas iekļautas pakās, personas lieto – ieraduma, veselības vai citu iemeslu dēļ -, SIF iepriekš aicinājuši izdales vietās izvietot grozus vai kastes, kur šos produktus atstāt, lai tos varētu izmantot citi.

“Ja persona redz veikalā šo preci, ka tai ir programmas marķējums un atzīme, ka produkts nav paredzēts pārdošanai, tad aicinām uzreiz vērsties pie veikala darbiniekiem, mēģinot noskaidrot situāciju vai gadījumu. Bet jebkurā situācijā par šādiem gadījumiem vai citiem jautājumiem aicinām vērsties Sabiedrības integrācijas fondā.”

4 komentāri