“Pamatotas aizdomas, ka šie uzņēmumi strādā nelegāli.” Ārkārtas stāvokļa laikā uzplaukst zemeņu tirgošanas un piegādes bizness

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

6 komentāri

Īpaši aktīvi mājās palicējus ārkārtas stāvokļa laikā interneta vidē uzrunā ogu tirgotāji, kas piedāvā iegādāties skaistas, lielas zemenes un piegādāt tās uz mājām. Sociālie tīkli pārplūdināti ar kārdinošām sārto gardumu fotogrāfijām, un tām par godu pašmāju mūziķis Andris Kivičs pat sacerējis dziesmu.

Zemeņu tirgotāji ir dažādi, taču cenas, visas kā viena, pārsteidzoši lētas – sākot no diviem eiro kilogramā – tāpēc potenciālie ēdāji gatavi ogas iegādāties kastēm.

Līga Prikule
Influencere un “Bodyart” instruktore

“Es biju sajūsmā! Viņas bija supergaršīgas. Mēs taisām smūtijus bieži un saldējuma kokteiļus, kas šobrīd prasās un arī vitamīni vajadzīgi. Un man ļoti patīk, ka bezkontakta piegāde ir pie mājām, nekur nav jāiziet, var sēdēt mājās un gatavot gardus ēdienus – cept kūkas.”

Arī paši pārliecināmies – zemenes ir uz izķeršanu. Pasūtām kasti no ogu tirgotāja “Miķeļogas”. Savu sūtījumu sagaidām ar trīs stundu nokavēšanos – pl. 22.00 vakarā. Piegādātājs atklāj, ka pasūtījumu ir daudz vairāk nekā gaidīts, taču to skaits varētu vēl augt. Ar zemeņu piegādes biznesu uzņēmējs sācis nodarboties pirms gada, taču tad citi esot ideju noskatījušies, taču klientu netrūkstot un darba pietiekot.

5 kilogramus smagā zemeņu kaste mums izmaksā tikai 12 eiro. Jāsaka gan, ka par aizkavēšanos saņemam viena eiro atlaidi. Ogas patiešām izskatās vilinoši sulīgas, sarkanas, tām piemīt Latvijas zemenēm raksturīgais svaigais aromāts. Tirgotāji neslēpj, ka tās ceļojušas no Grieķijas un Spānijas, taču sola, ka tās ir vitamīniem bagātas. Uztura speciāliste Eva Kataja uzsver, ka ogas ir ļoti vērtīgas, jo satur daudz antioksidantu, šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu. Taču tās ļoti bieži tiekot apstrādātas ar daudz un dažādiem pesticīdiem, kurus uztura speciāliste salīdzina ar lielu kokteili. Pesticīdu radītās atliekvielas varot nelabvēlīgi ietekmēt endokrīno sistēmu, auglību un nervu sistēmu, tāpēc nevajadzētu pārspīlēt ar zemeņu lietošanu uzturā – īpaši uzmanīgiem esot jābūt maziem bērniem un sievietēm grūtniecības vai zīdīšanas laikā.

Sociālajos medijos aktīvie ogu tirgotāji neko daudz par sevi neatklāj, tāpēc sadzīt tiem pēdas Pārtikas un veterinārā dienesta pārtikas uzņēmumu reģistrā ir teju neiespējami. PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova skaidro, ka, pamatojoties uz skopo informāciju interneta vidē, nav iespējams noskaidrot, vai uzņēmumi ir reģistrēti, jo bieži vien klientiem pazīstamais nosaukums atšķiras no uzņēmuma oficiālā nosaukuma.

PVD reģistrā neatrodam ne sociālajos medijos izslavēto “Ogu Bāzi”, ne “Nobanana”, ne “Ogas24.lv”, taču pēc ilgiem pūliņiem izdodas uziet uzņēmumu ”Miķeļoga”, kas oficiāli saukts par “SIA North Food Group”.

Tatjana Marčenkova
PVD PĀRTIKAS IZPLATĪŠANAS UZRAUDZĪBAS DAĻAS VADĪTĀJA

“Ja man nav ko slēpt, es savu informāciju, visu par savu uzņēmumu ievietoju mājaslapā, interneta mājaslapā. Šobrīd – izņemot telefonu, tur nav nekādas citas informācijas. Līdz ar to ir pamatotas aizdomas, ka šie uzņēmumi strādā nelegāli.”

PVD sola tuvākajā laikā veikt pārbaudes un noskaidrot, vai zemeņu tirgotāji strādā godprātīgi, lai mājās palicēji varētu mierīgu sirdi baudīt vasaras garšu jau tagad.