Iedzīvotāji bailēs! Izplatījusies informācija par toksisku kanēļa sastāvdaļu – kumarīnu

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

7 komentāri

Rīdzinieks Aksels Cīrulis ir puisis, kurš dzīvo pēc devīzes – uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību. Savā profilā vietnē “Instagram” pievieno ierakstus par dažādiem pārtikas produktiem un garšvielām. Šoreiz loze kritusi uz kanēli. Izrādās, ka tam ir jāpievērš uzmanība.

Galvenokārt, ir divu veidu brūnie garšas pastiprinātāji – Ceilonas jeb īstais kanēlis, otrs kasija jeb Ķīnas darinājums. Tā sastāvu veido kumarīns. Viela, no kuras Aksels aicina bīties.

”Ja regulāri uzturā lieto kaut vienu karoti kanēļa dienā, tad ir ļoti jāapsver, kuru lietot.”

Pasaules Veselības organizācija atzinusi, ka līdz divām nedēļām var lietot 1-2 karotes Ķīnas kanēļa dienā. Taču viņi neatbildot par sekām, kuras notiks, ja cilvēks to lietos ilglaicīgāk, stāsta Aksels.

Lielākā problēma esot fakts, ka kumarīns ilgtermiņā var bojāt aknas. Problēma esot arī lielveikala piedāvājumā – abi kanēļa veidi netiek nodalīti. Rezultātā pircējs nemaz nezina, kuru no tiem uzturā lieto!

Saucamais neīstais jeb Ķīnas kanēlis ir daudz lētāks, un tā aromāts ir izteiktāks. Savukārt Ceilonas kanēlis ir gaišāks un smarža maigāka.

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis aicina iedzīvotājus saprast, ka pārtika un garšvielas, kuras var nopirkt veikalā, ir drošas un uzturā lietojamas.

Galvenie pārtikas uzraugi noliedz Ķīnas jeb kasijas kanēļa bīstamību. Viela kumarīns neesot Dieva dāvana organismam, taču, lietojot to saprāta robežās, veselībai tas pāri nenodarīs.

”Kumarīns ir oficiāli atzīts pārtikas aromatizētājs. Ir gan nosacījums, ka šo vielu nedrīkst tiešā veidā pievienot pārtikai, bet kumarīns vairāk vai mazāk ir visu veidu kanēlī.”

Ir noteikts, ka kumarīna nekaitīgā deva ir 6 mg dienā. Tas ir pielīdzināms vienai tējkarotei garšvielas. Veiktie pētījumi liecina, ka Latvijā nemīt izteikti kanēļa mīļi. Tie atrodas Vācijā un citviet, kur viens no iecienītākajiem našķiem ir strūdele ar kanēli.

Iespējams, tieši tas ir iemesls faktam, ka Latvijā nav iespēja pārbaudīt kumarīna daudzumu kanēlī. Šādas pārbaudes veicot ārpus mūsu valsts robežām.

Lai vai kā, abi kanēļi nav veselībai bīstami. Ja cilvēks to lieto regulāri, ieteicams izvēlēties Ceilonas kanēli. Ja neregulāri – vari nesmādēt arī kasiju.

Foto

7 komentāri