Bažījas, ka bērnam pārdots enerģijas dzēriens! Kas ir “aizliegtais auglis”, ko nedrīkst tirgot nepilngadīgajiem?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs
Bažījas, ka bērnam pārdots enerģijas dzēriens! Kas ir “aizliegtais auglis”, ko nedrīkst tirgot nepilngadīgajiem?

“Deviņus gadus vecam bērnam veikalā pārdeva enerģijas dzērienu. Vai tiešām tas ir pieļaujams?” vaicā “Bez Tabu” skatītāja, kura bērna pirkumu arī iemūžinājusi fotoattēlā. Jau vairākus gadus Latvijā aizliegts pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem jeb jauniešiem līdz 18 gadiem. “Bez Tabu” vēršas Veselības ministrijā, vaicājot, kā definēts enerģijas dzēriens; ko drīkst un nedrīkst tirgot bērniem.

Raidījuma skatītāja stāsta, ka deviņus gadus vecajam bērnam pārdots dzēriens “Super Manki”. Skārdenes dizains atgādinot enerģijas dzērienu dizainu.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa informē, ka, lai dzērienu varētu saukt par enerģijas dzērienu, ko aizliegts pārdot bērniem, tajā jābūt lielam kofeīna daudzumam (vairāk par 150 mg/l) un stimulējošām, tonizējošām vielām, piemēram, taurīnam.

Konkrētajā dzērienā, ko iegādājās bērns, nav šo abu komponenšu, līdz ar to bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem to drīkst pārdot, norāda VM pārstāve Līviņa. Viņa gan akcentē, ka no veselības viedokļa arī šādu dzērienu bērnam nevajadzētu lietot.

Santa Līviņa

Santa Līviņa
Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore

Šis konkrētais dzēriens neatbilst enerģijas dzēriena definīcijai, tā sastāvā nav kofeīna. To var pārdot bērniem. Tomēr nekas labs tas nav. Tā nav lieta, kas būtu jādzer bērniem. Nebūtu jāpriecājas, ka bērni drīkst to dzert. Tas, ko dara ražotāji, viņi mēģina kaut kādā veidā piesaistīt bērnu auditoriju, radot līdzīgus dzērienus, tādējādi vairojot biznesu.