Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Ēšana jau kopš seniem laikiem ir viena no baudām, taču, raizējoties, ka ar ēdienu var nodarīt arī skādi savam organismam, aizvien vairāk cilvēku nodarbina savus prātus, pārlieku analizējot, ko liek mutē, un šai ziņā kļūst kļūst par perfekcionistiem.

Uztura speciāliste Inese Siksna stāsta, ka lielā mērā to veicina plašsaziņas līdzekļos esošā informācija par veselīgu uzturu kā modes tendenci un ir cilvēki, kas krīt galējībās, kļūstot apsēsti ar veselīgu dzīves veidu un veselīgu ēdienu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sākumā tā var izpausties, kā slimīga ēdiena sastāva pētīšana: atteikšanās no produktiem, kuros ir e-vielas, krāsvielas, transtaukskābes, konservanti u.c. Ar laiku tas pāraug atkarībā.

Psihoterapeite Ināra Vārpa jau vairākus gadu desmitus strādā ar cilvēkiem, kas nokļuvuši atkarību gūstā. Tagad nākoties palīdzēt arī tiem, kas patiešām kļuvuši teju vai apsēsti ar veselīgu uzturu.

Pārlieku liela aizraušanās ar veselīgu uzturu tiek dēvēta par ortoreksiju. Slimību sarakstā oficiāli tā gan vēl nav iekļauta.

Ar to sirgstošie grib perfekti izskatīties, līdz ar to pārspīlētā veidā pieskata sevi, lai neapēstu ko neveselīgu vai neuzņemtu par daudz kaloriju, neēd ārpus mājas, jo nevarot zināt, kas ēdiena sastāvā, pārsvarā uzņem tikai bioloģiski audzētu pārtiku un dzer daudz ūdens. Lai patērētu uzņemtās kalorijas, bieži vien katru brīvo brīdi velta fiziskajām aktivitātēm..

Tas nebūtu nekas peļams, ja vien šie cilvēki nepārspīlētu, krītot galējībās, ar to nemitīgi nenodarbinātu savu prātu un pakāpeniski neizslēgtu no savas ēdienkartes vienu pēc otra pārtikas produktus, kurus neuzskata par veselīgiem.

Tādējādi organismā sāk rasties nepieciešamo uzturvielu deficīts, stāsta uztura speciāliste Inese Siksna.

Ka ar cilvēku kaut kas nav kārtībā, pirmie pamana ģimenes locekļi vai draugi, bet paši atkarīgie problēmu visbiežāk nesaskata un to noliedz, stāsta Ināra Vārpa.

Ortoreksija jeb apsēstība ar veselīgu uzturu rodas, ja personai ir trauksmes simptomātika un dziļa nevērtības sajūta. Tā ir psihiskās veselības problēma. No šīs atkarības atbrīvoties ir grūtāk nekā tajā neiekļūt. Ja cilvēkam ir tieksme uz atkarībām: alkoholu, nikotīnu, azartspēlēm vai citu, ir lielāks risks iedzīvoties ortoreksijā.

Nav gan statistikas, cik cilvēku ar to sirgst. Nedaudzie pētījumi, kas pasaulē veikti par ortoreksiju, liek domāt, ka šī problēma skar līdz septiņiem procentiem iedzīvotāju un vairāk nekā citi, tai ir pakļauti veselības aprūpes profesionāļi, sportisti un mākslinieki.

Foto

TOP komentāri

  • Signe
    0 0 0

    Signe

    Opā! ES ESMU SLIMA! :D :D A ko ieskat būt resnam, un nepatikt pašam sev? Gribu un ēdu veselīgi! Es pat pierakstu visu ko apēdu, gan kcal gan ogļh, olbv. taukus. Visu. ja neesmu kaut ko pierakstījusi, jūtos slikti.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl