“Agrāk nevarēja tā brīvi tirgot nezināmas izcelsmes gaļu.” Cik droši iegādāties medījumu gaļas konservus internetā?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

“Šādi tagad tirgo meža dzīvnieku gaļu. Mednieks, kurš ved suņiem gaļu, atved arī stirnas par 5 eiro kilogramā, sludinājumu pamanīju portālā draugiem.lv. Parasti jau gan vajag kādu atļauju, pat padomju laikos nevarēja tā brīvi tirgot nezināmas izcelsmes gaļu, varbūt stirna nomirusi vai mašīnas notriekta? Vēlos PVD komentāru,” raidījumam “Bez Tabu” adresētajā vēstulē raksta Mārtiņš.

“Bez Tabu” pārliecinās, ka interneta vidē iespējas iegādāties medījumu gaļu ir gana plašas, brieža vai aļņa gaļas konservus piedāvā pat piegādāt ar pakomāta starpniecību, taču pārtikas produktu izcelsme sludinājumos netiek norādīta. Situāciju komentē Pārtikas un veterinārā dienesta eksperte Vineta Grīnberga.

Vineta Grīnberga
Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas eksperte

Medniekiem ir noteikts, ka viņi var medīt noteiktā laikā vai teritorijā, tālāk viņi medījumu ved uz PVD atzītu medījumu apstrādes vietu, kur veic veterināro apskati vai to veic mācīta persona. Ja mednieku kolektīvs gaļu sadala savā starpā, tad viņi to izmanto savām vajadzībām. Ja viņš grib to tirgot patērētājam, tad jāreģistrējas PVD.

Patērētājam pirms iegādes ieteicams izvērtēt sludinājumu, vai pārtikas tirgotājs ir reģistrēts, ja tas nav norādīts, tad pircējam ir tiesības noskaidrot uzņēmuma nosaukumu un to pārbaudīt. “Ja apstrāde būs veikta reģistrētā medījumu apstrādes vietā, tad būs veikta veterinārā apskate, ja tas būs dzīvnieks, kuru jāizmeklē uz trihinelozi, tad viņš arī būs izmeklēts, ja ne, tad tas ir zināms risks,” skaidro PVD pārstāve.

Šefpavārs un mednieks Māris Astičs medījumu gaļu no svešiem cilvēkiem neiegādātos, jo, kā jau par jebkuru pārtikas produktu runājot, ir jāzina, no kurienes tas nācis. “Stirnas, brieža un aļņa gaļai ir vismazākais riska faktors, ka varētu būt kaut kāda slimība, es izvairītos no mežacūkām, jo tām var būt trihinellas, bet mednieks redzēs, vai dzīvnieks ir bijis slims, labs mednieks nekad neatdos kādam gaļu, ja ir riska faktors, ka tā varētu būt bojāta,” norāda Māris Astičs.

Aļņa gaļas konservi no Alūksnes puses, brieža gaļas kupāti no Kurzemes: Māris var nosaukt katra produkta izcelsmi, kas atrodas uz galda. Taču tos iegādāties nevar, mednieku kolektīvs medījumu aizvedis uzticamiem cilvēkiem sagatavot. PVD reaģē uz patērētāju iesniegumiem vai citu iestāžu norādēm, taču dienesta kapacitāte neļauj izskatīt visus sludinājumus internetā un tos pārbaudīt.

2 komentāri