Deficīta prece – briketes! Ģimene samaksājusi brangu naudu par kurināmo materiālu, taču to jau trīs mēnešus nepiegādā

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

7 komentāri

Rudens vēsums sasniedzis Latviju, un cilvēki, kuri par siltumu mājoklī rūpējas paši, steidz sagādāt kurināmo materiālu. Ģimene Brunavas pagastā pirms trīs mēnešiem pasūtījusi briketes, taču kurināmais materiāls aizvien ģimenes mājokli nesilda – “Bez Tabu” pēta, vai briketes kļuvušas par šā gada deficīta preci. 

Apsekojot vairākas tirdzniecības vietas, kuras fokusējas uz kurināmā materiāla ražošanu un pārdošanu, brikešu nepieejamība apstiprinās. Bez liekām raizēm un gaidīšanas pie kurināmā materiāla tikt nevar.

Vienā no uzņēmumiem gaidīšanas laiks var sasniegt līdz pat 1,5 mēnešiem. Citur jārēķinās ar vienu nedēļu. Tāpat “Bez Tabu” skatītāja norāda, ka brikešu cenas kļuvušas ļoti augstas. Apsekotajās vietās cena par tonnu brikešu svārstās no 140-180 eiro. Tāpat jārēķinās ar piegādes cenu. Lai arī citur tā ir maciņam draudzīga – vien 15 citur, citur tā var sasniegt pat 60 eiro.

Centrālās statistikas pārvaldes pārstāvis Armands Plate skaidro, ka koka brikešu ražošana visu laiku nedaudz samazinās. Pēdējos piecos gados tā samazinoties vidēji par 10%, tāpat arī vidējā cena samazinās.

Īpaši tas novērojams raugoties uz vietām, kas atrodas tālāk no Rīgas – Rēzeknē tonna brikešu maksā 163, Tukumā 145, taču Bauskā 140 eiro. “Bez Tabu” noskaidro, ka citās pilsētās kurināmais materiāls ir uz vietas un rindā nav jāgaida.

Tāpat svarīgi piebilst, ka, iespējams, pieprasījums pēc briketēs sarūk, jo ražotāji koncentrējas uz cita veida kurināmo materiālu – malku, granulām, šķeldu. Piekrīt Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, atgādinot, ka ražotājiem briketes ir tikai kā blakus produkts, kuru piedāvāt – skaidu, no kuras ražo briketes, var ražot arī citus produktus.

Kristaps Klauss
Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors

“Šobrīd ir izdevīgāk ražot mājsaimniecības kvalitātes granulas, tāpēc briketēm ir mazāk izejmateriālu no kā tās saražot. Tāpat eksporta darījumos mūsu ārvalstu klienti spēj piedāvāt lielākas cenas nekā spēj maksāt objektīvi pēc pirktspējas mūsu vietējie cilvēki. Tā iemesla dēļ uzņēmējiem ir izdevīgāk realizēt uz ārpusi vai arī lielajās tirdzniecības ķēdēs.”

Iespējams, rinda pēc kurināmā izskaidrojama ar karsto vasaru, pēc kuras cilvēki par rudeni sākuši domāt vēlāk. Lai vai kā, vērts paraudzīties plašāk – ir vietas, kur rindu nav un pie silta mājokļa iespējams tikt pavisam īsā laikā.

Foto

TOP komentāri

 • Grobiņā
 • bauris
  +2 +2 0

  bauris

  tikai nevajag di,,,,,,,briketes ir pilna valsts,bet maksā uz pusi dārgāk nekā 2gadus atpakaļ!
 • Vjačeslavs Kataļikovs
  0 0 0

  Vjačeslavs Kataļikovs

  Tas viss pateicoties VID, kas piegrieza skābekli jau pagājušajā gadā. Šogad būs vēl trağiskāk nekā pagājušo gadu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl