“Daktere mani diezgan pamatīgi sabiedēja,” par jaunās dzīves sākumu stāsta Juris Šteinbergs

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

6 komentāri

Abi projekta dalībnieki Juris Šteinbergs un Kaspars Suija nolēmuši stāties uz kara takas cīņai ar liekajiem kilogramiem. Abu mērķis ir nomest tik daudz liekā svara, cik vien iespējams. Ar vienu noteikumu, ka tas notiek pareizi. Tāpēc par abu projektā iesaistīto veselību sardzē stāv virkne atzītu speciālistu. Pirmā vizīte abiem projekta dalībniekiem ir pie “Veselības centru apvienības” poliklīnikas ”Aura” endokrinoloģes Daces Seisumas. Viņa iedod krietnu devu motivācijas un, jāteic godīgi, drusku arī pabiedē abus tievētājus.

Pirms ķerties pie pareizas svara zaudēšanas cīņubiedri dodas pie ārsta, drusku iesprūst durvīs. Bet pirms kabineta ieejas abi nolemj, ka pirmais dakteres kabinetā dosies drosmīgākais – šoreiz tas izrādās ir Juris. Ārste, ignorējot kameras, uzsāk iztaujāšanu.

Sertificētā endokrinoloģe Dace Seisuma ir stingra savā nostājā un, šķiet, nav gatava uz kompromisiem abu tievētāju ceļā uz labu veselību. Pasteidzoties notikumiem pa priekšu, pēc sarunas ar ārsti Juris neslēps bažas par sarunas laikā dzirdēto.

“Daktere diezgan pamatīgi mani sabiedēja!” godīgi atzīst Juris.

Šķiet, ka īpaši uzrunājušas ir dakteres Seisumas frāze: “Starta šāviens izskanēja tai mirklī, kad ienācāt pa šīm durvīm! Nekādu balto miltu, nekādu sulu!”

Bet, nu par visu no sākuma – “Veselības centru apvienības” poliklīnikas ”Aura” endokrinoloģe Dace Seisuma vispirms noskaidro, vai vēlme notievēt abiem ir patiesa. To laikā abi dalībnieki izstāsta, kādas ir viņu sūdzības, un jāteic, to saraksts ir diezgan iespaidīgs.

Kaspars

“Pats slikti jūtos, pārvietošanās ierobežota, dzīves kvalitāte krīt, un, ja tā turpināšu, rezultāts būs kapi.”

Endokrinologs ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru ārsts. Un vizītes laikā ārste iztaujā abus dalībniekus, uzdodot arī ļoti personīgus jautājumus par pašsajūtu, sūdzībām, izvaicā arī par agrākām slimībām, iedzimtību, dzīvesveidu, fiziskām aktivitātēm, kaitīgiem ieradumiem. Atklājas, ka abi ir kaislīgi smēķētāji, lielākoties pārvietojas ar auto, tāpēc kustības sagādā nepatīkamas sajūtas.

Liela problēma ir uzkodas starp ēdienreizēm un vēlās, brangās vakariņas vai, kā paši dalībnieki saka, “pierīšanās uz nakti”. Abi dalībnieki arī godīgi atzīstas vēl citos grēkos, kas šoreiz paliek aiz kadra. Kā paši smej, kas pateikts ārsta kabinetā, tas paliek ārsta kabinetā.

Uzklausījusi abu dalībnieku godīgi drosmīgas atzīšanās, endokrinoloģe mēra asinsspiedienu, pārliecinās par svaru un arī izmēra vidukļa apkārtmēru. Jāteic, ka no malas vidukļa apkārtmēra noteikšana atgādina dižkoku mērīšanu.  Kaspara vidukļa apkārtmērs ir 126 cm, kamēr Jurim tie ir 150 cm. Vidukļa apkārtmērs ļaus visprecīzāk sekot līdzi tievēšanas procesam, jo nereti svars var būt mānīgs. Vidukļa apkārtmēri apliecina vienu – runa ir par smagu aptaukošanos. Turpmāk vidukļa apkārtmēra noteikšana būs vēl viena neatņemama sastāvdaļa, sekojot līdzi svara zaudēšanas procesam.

Dace Seisuma
Veselības centru apvienības “Aura” endokrinoloģe

Galvenais ir ne jau zaudēt kilogramus, bet arī vēdera apkārtmērus.

Ārstes kabinetā valda jautra gaisotne, ko caurvij endokrinoloģes stingrā nostāja. Juris pēc savu apkārtmēru noskaidrošanas jokojot saka: “Pirms 200 gadiem es būtu sen zem zemes.”

Ārste gan oponē: “Pirms 200 gadiem Jūs nebūtu ar tādu lieko svaru.”

Vizītes noslēgumā ārste abiem projekta dalībniekiem iedod krietnu devu uzmundrinājuma, aicinot katram atrast savu mērķi, kas palīdzēs saglabāt motivāciju.

Juris: “Dakter, mana spēcīgākā motivācija ir manas meitas. Vienai ir 4 gadi, otrai desmit mēnešu.”

Dace Seisuma: “Ja pacientam nav apņemšanās, tad nekas nenotiks. Apsoliet, ka, izejot ārā no mana kabineta, jūs jau mainīsiet savu dzīvi. Ja jūs to nedarīsiet, dzīve kļūs par elli.”

Un šķiet, ka endokrinoloģes teiktais atstājis pamatīgu iespaidu uz abiem dalībniekiem. Juris atzīst: “Mēs esam uz vienīgā pareizā ceļa.”

Ar pamatīgu devu ārstes uzmundrinājumu sirdī un nosūtījumu rokās abi dalībnieki dodas uz laboratoriju, kur viņiem veic visas nepieciešamās analīzes, lai piepildītos plāns uz vieglāku dzīvi.

Pēc nedēļas Juris un Kaspars saņems elektrības lādiņu, kas ir ceļš uz tieši viņiem piemērotas ēdienkartes izveidošanu, skaties un uzzini, kādus pārsteigumus sagādās pirmā maltīšu piegāde.

Foto

6 komentāri