Māja pilna stikla burkām, bet taras punktos tās nepieņem. Vai mest atkritumu tvertnē?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

8 komentāri
Māja pilna stikla burkām, bet taras punktos tās nepieņem. Vai mest atkritumu tvertnē?

Pārdaugavas iedzīvotājs Arnis ir izmisumā. Burku pilna māja, bet – kā netiek no tām vaļā, tā netiek. Stikla taras pieņemšanas punktos trīs litru burkas nepieņemot.

Arnim un viņa ģimenei ļoti garšo sulas. Parasti pērk lielajās stikla burkās, lai visiem pietiek. Burku sakrājies daudz, vismaz simts.

Mēģinājis tās nodot taras pieņemšanas punktos, taču tur neņemot pretī. Neesot arī citur kur likt. Dzīvoklis jau pilns ar burkām, vasaras māja arī. Roka neceļas mest atkritumu tvertnēs. Piedāvājis burkas radiem un draugiem, bet viņiem pašiem neesot kur likt savējās. Arnis meklējis padomu internetā. Sociālo tīklu lietotāji sacījuši, ka met atkritumos.

Lai arī Arnim nebūtu jāmet laukā vēl simts savējās, “Bez Tabu” žurnālisti dodas izmēģināt laimi uz taras pieņemšanas punktiem. Arī viņi saņem atteikumus, jo burkas nepieņem.

Vienu taras punktu Berģos, kur burkas pieņem pa vienu centu, tomēr izdodas atrast, taču, lai Arnis no Āgenskalna uz turieni burkas aizvestu, par degvielu nāktos samaksāt krietni vairāk par vienu eiro, ko iegūtu par simts trīs litru burkām.

Ražotāji pēc stikla burkām arī netīko. “Bez Tabu” pārliecinās, sazinoties pat ar vairākiem. Viņi atzīst, ka ir izdevīgāk pirkt jaunas burkas, nekā pieņemt jau lietotas, un stikla burkas no iedzīvotājiem nepieņem.

Vita Krieviņa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve

Stikla burku bezmaksas utilizācija notiek dalītās atkritumu savākšanas sistēmas ietvaros, stiklu ievietojot stiklam paredzētajos konteineros.

Šobrīd Saeimā atrodas Depozīta likumprojekts. Līdz 20. maijam tiek iesniegti priekšlikumi, kas tiks apkopoti, lai to sagatavotu 2.lasījumam. Tālākie lēmumi ir atkarīgi no procesa virzības Saeimā.

Iecere pievienot stikla taru (burkas) tiks vērtēta, kad depozīta sistēma sāks darboties. Tas ir atkarīgs arī no tā, kāda būs ražotāju attieksme pret šo iepakojumu – stikla burku otrreizēju izmantošanu.

Vai nākotnē lielveikalos kopā ar plastmasas un skārda iepakojumu varēs nodot arī stikla burkas, tas būšot atkarīgs arī no ražotājiem, vai viņi piekritīs burkas izmantot otrreiz. Ja nē, tad būs vien jāturpina tās mest atkritumu konteineros.

8 komentāri