Brīvdabas muzeja “pievārtē” plāno būvēt lielveikalu

2 komentāri
Brīvdabas muzeja “pievārtē” plāno būvēt lielveikalu

Aptuveni 300 metrus no Brīvdabas muzeja ieejas plāno izcirst 19 kokus, kas traucē iecerei šeit uzbūvēt kārtējo Rimi lielveikalu. Par to pamatīgi sašutuši vairāki vietējie iedzīvotāji, kas uzskata šo ieceri par pilnīgi neadekvātu.

”Nav jau tā, ka Berģu iedzīvotājiem nebūtu, kur iepirkties – kilometra attālumā ir Juglas Rimi – lielais pārtikas centrs, bet uz otru pusi ir veikals Depo, kur tagad var nopirkt visu, ko gribam. Tāpat arī Berģos ir pārtikas veikals. Es nesaprotu, kāpēc tik nelielā zemes pleķī tagad vajag mēģināt iestumt lielveikalu, kas atradīsies netālu no etnogrāfiskā muzeja,” savu viedokli pauž vietējais iedzīvotājs Mārtiņš Krūmiņš.

Muzeja kaimiņi ir nobažījušies, ka bezpersoniska komercceltne sabojās Brīvdabas muzeja auru un apkārtējo noskaņu.

”Pilnīgi noniecināt savas vērtības – tas, ka ieeja muzejā būs faktiski caur lielveikala miskastēm,” tā saka Ligita Kukule, kas dzīvo netālu no muzeja.

”Papētot skandināvu praksi, no kurienes nāk arī Rimi, – ne Stokholmā, ne Oslo pie Brīvdabas muzejiem nav neviena veikala. Tur nekas tāds nav iedomājams, un pilsēta nekad neko tādu neatļautu,” saka M. Krūmiņš.

Foto!

Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka veikaliem ir jābūt, bet ne jau šādā vietā. ”Būve ir monstrāla,” tā izsakās kāds vietējais iedzīvotājs.

Muzeja administrācija gan nav tik kareivīgi noskaņota kā vietējie iedzīvotāji. ”Muzejs vienmēr ir apzinājies, ka atrodamies Rīgas pilsētā, un tā ir ļoti strauji augoša. Pilsēta, paldies Dievam, kļūst arvien lielāka – tiek būvētas dzīvojamās ēkas, bērnu laukumi, veikali, no tā nekā nevar izbēgt. Mēs esam mūsdienās, un mūsu mērķis nav apturēt mūsdienu attīstību,” saka Brīvdabas muzeja direktores vietniece Kristīne Kūla.

Rīgas domes Attīstības departamenta pārstāve Lineta Mikša saka, ka patlaban spēkā esošais Rīgas teritorijas plānojums šim zemes gabalam Brīvības gatvē 448 paredz, ka tajā ir atļauta jaukta apbūve ar dzīvojamo teritoriju. “Tā pieļauj dažādu publisku būvju būvniecību, tajā skaitā arī lielveikalu,” saka Mikša.

Zeme, uz kuras plāno celt Rimi, pieder privātīpašniekam, kuram nevar liegt īstenot savas tiesības. Publiskā apspriešana par koku nociršanu noslēgusies otrdien, 1. decembrī, un Būvvalde saņēmusi 14 iedzīvotāju atsauksmes, no kuriem 11 neatbalsta plānoto 19 koku nociršanu.

Būvvaldē gan norāda, ka vietā tikšot stādīti 15 koki.

Jau 2008. gadā netālu no muzeja tika uzsliets arī daudzdzīvokļu nams, kas līdz šim brīdim ir neapdzīvots.

Video!