Vīns, alus un tekila – trīsgadniekiem paredzēts rotaļu ledusskapis! Jaunās paaudzes rotaļlietas?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

9 komentāri

Māmiņa savai četrus gadus vecajai meitiņai uzdāvinājusi rotaļu virtuvi, atverot ledusskapja durvis, sagaidījis pārsteigums – tā plaukti pildīti ar dažāda veida alkoholiskajiem dzērieniem. “Par ko īsti domā rotaļlietu ražotāji, un kā lai četrus gadus vecam bērnam paskaidro, kas tas ir,” jautā sieviete kādā diskusiju forumā.

Rotaļu ledusskapim ir vairāki plaukti, tie pildīti ar dažādām pārtikas precēm, bet proporcionāli lielākā daļa atvēlēta nezināmas izcelsmes dzērieniem. Uz pudelēm gan nav redzami nosaukumi vai kādi citi apliecinājumi tam, ka dzērieni tiešām ir alkoholu saturoši. Bet visi raidījuma Bez Tabu uzrunātie vecāki uzskata, ka uz uzlīmēm attēlots alkohols, un bārmenis saskatīja tādus dzērienus kā konjaku, tekilu, alu, balto un sarkano vīnu.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja, aplūkojot rotaļlietu, sacīja, ka alkoholiskajiem dzērieniem piešķirts pārāk liels gods. Turklāt Bērnu tiesību aizsardzības likumā teikts, ka bērnā jārada negatīva attieksme pret alkoholiskajiem dzērieniem.

Amanda Vēja
Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore

Protams, ka šāda rotaļlieta rada bērnos lielu ziņkārību par to, kas ir alkohols, viņš var vēlēties izspēlēt dažādas lomu spēles no pieaugušo dzīves. Principā tas var radīt bērniem nepareizu priekšstatu par alkoholu un tā lietošanu.

Uz rotaļlietas iepakojuma norādīts, ka tā domāta bērniem, kas sasnieguši trīs gadu vecumu. Ledusskapja ražotājvalsts ir Ķīna, un tam ir iegūts arī CE marķējums.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs katru gadu īpašu vērību pievērš rotaļlietu drošībai. Tiesa gan, centrs nevērtē rotaļlietu ētisko aspektu, bet gan tieši drošību, lai tās nesaturētu sīkas detaļas un kaitīgus materiālus.

Sanita Gertmane
Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve

Ļoti svarīgi, ja šī rotaļlieta ir darbināma ar baterijām, vai bateriju nodalījums neatveras ļoti vienkārši. Jo tieši bateriju iekļūšana elpceļos vai ķermenī ir ļoti bīstama.

Vēl būtiski iegādāties rotaļlietas uzticamās vietās un pievērst uzmanību, vai uz iepakojuma atrodama ražotāja kontaktinformācija.

Foto

Video