Godīgs darbs? 12. klases absolventei viesmīles darba vietā piedāvāts vervēt ārzemniekus

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

2 komentāri

Dažādās sludinājumu vietnēs, sākoties vasarai, parādās darba sludinājumi, kuri piesaista jauniešus. Uz darba pārrunām – vakance administrators – dodas kāda Bez Tabu skatītāja, kura pārliecinās, ka zem šādiem sludinājumiem slēpjas pavisam kas cits.

”Kad ierados, man jau likās aizdomīgi, ka ilgu laiku man neviens neko nestāstīja par maniem pienākumiem. Vien iedeva ēdienkarti, lai ar to iepazīstos.”

Tā savu stāstu sāk meitene, kura nu pārliecinājusies, ka ir jāuzmanās no darba piedāvājumiem Vecrīgas klubos. Vārds pa vārdam atklājas, ka viņai tiek piedāvāts naudas pelnīšanas veids – konsumācija.

”Pēc kaut kāda laika man sāka skaidrot, kas man īsti ir jādara. Man pastāstīja, kas ir tā meitene. Viņa pelna naudu no dzērieniem. Viņa pievilina klientus, ārzemniekus ar to, ka viņa sēž malā. Atnāk ārzemnieks, viņa pieiet viņam klāt, sāk runāties. Ja ārzemnieks uzsauc viņai dzērienu, viņa no tā cenas saņem 30%. Dzērieni tajā bārā maksā dārgi. Mazais šampānietis maksā 120 eiro.”

Kas ir konsumācija?

”Tas ir pakalpojums, kad meitene bārā, klubā vai kur citur vedina klientu nopirkt kādu dzērienu. Dzēriena cena ir ļoti augsta — glāze šampanieša var maksāt pat vairākus simtus dolāru. Uzņēmumam ir peļņa, bet meitenes peļņa ir procenti no nopirktā dzēriena. Vai meitenei klientam jāsniedz vēl kādi pakalpojumi, vai tas ir viņas pienākums vai brīva izvēle, un kas saņem naudu par citiem pakalpojumiem, parasti ir abu līgumslēdzēju pušu ziņā — tā ir darba devēja un konsumācijas meitenes izvēle.”

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Bez Tabu skaidro, ka ir divi šāda pakalpojuma sniegšanas veidi. Ja jau sākotnēji visām pusēm ir zināmi spēles noteikumi, ir zināms cilvēks, kurš būs kā pavadonis un tiek piekopta atklāta konsumācija, pārkāpuma nav.

Toms Sadovskis
RPP pārstāvis

Ja mēs runājam par slēpto konsumāciju, kad klients ierodas kāda izklaides vietā un tur uzrodas kāds laika pavadītājs, vai viņu (tūristu) uz ielas noķer kāda meitene vai puisis, kurš aicina viņu uz kādu bāru pats izliekoties par tā klientu, tad pārkāpums varētu būt.

Par pārkāpumu var uzskatīt, ka klubs ar šādiem slēptajiem paņēmieniem piekopj negodīgu, agresīvu komercpraksi. Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā ir rakstīts, ka komercprakse jebkuros apstākļos ir maldinoša, ja komercprakses īstenotājs sniedz nepatiesu informāciju vai rada nepatiesu priekšstatu par to, ka rīkojas ar savu saimniecisko vai profesionālo darbību nesaistītā nolūkā, vai pats uzdodas par patērētāju.

Proti – klubs piesaista cilvēkus, kuru uzdevums ir slepus panākt, lai klients pēc iespējas vairāk pie viņiem tērē naudu.

Mistiskais nakts krogs.

Kad ballēšanās vietā ierodas Bez Tabu, krogs ir slēgts. Uz zvaniem neviens neatbild. Arī firmas norādītajā juridiskajā adresē nākas krietni nostaigātie, jo tur esošie citu firmu pārstāvji par tādu SIA ”Shodo” nav dzirdējuši. Ir zināms, ka tas jau ir nonācis Rīgas pašvaldības policijas redzes lokā un tiek uzmanīts.

Informāciju par meitenes pieredzēto darba intervijas laikā Bez Tabu ir nodevis gan Valsts darba inspekcijai, gan Patērētāju tiesību aizsardzības inspekcijai. Darbaļaužu aizstāvji to uzreiz pieņēma un paziņoja, ka informāciju izvērtēs un dos slēdzienu, vai nav uzsākama lietvedība. Savukārt no PTAC, kuru rokās ir mehānismi, kā sodīt uzņēmumus par negodīgu komercpraksi, vēl atbildes nav.

Foto