Ženēvā plāno liegt iebraukt ar gados veciem dīzeļautomobiļiem

Pievienot komentāru
Ženēvā plāno liegt iebraukt ar gados veciem dīzeļautomobiļiem
Foto: EPA / LETA

Sekojot Vācijas tiesas lēmumam, ka valsts pilsētās drīkst izsludināt liegumu iebraukt ar gados veciem dīzeļauto, arī Šveices pilsētā Ženēvā sāk izskatīt šādu pagaidu uzbrukuma plānu, lai cīnītos ar gaisa piesārņojumu.

Ženēvas rīcības modeļa pamatā ir aktīvi sekot līdzi gaisa kvalitātes izmaiņām, bet brīdī, kad rādītāji pārsniegs ieteicamo atzīmi, varētu tikt izsludināts pagaidu aizliegums satiksmē piedalīties gados vecākām ar dīzeļdzinēju darbināmām automašīnām. Tas tāpēc, ka šādu transportlīdzekļu radītais piesārņojums esot daudz augstāks, nekā jaunākiem modeļiem, raksta “The Local”.

Jāpiebilst, ka gaisa kvalitātes rādītāji Ženēvā vismaz trīs reizes gadā no divām dienām līdz pat divām nedēļām atrodas ārpus ieteicamās robežas.

Pilsētas plānus gaisa attīrīšanā atbalsta gan dabas aktīvisti, gan arī atsevišķi politiķi, kuri cer, ka šāds lēmums ļaus arī samazināt to cilvēku skaitu, kas ik dienas uz Ženēvu dodas no Francijas. Aptuveni pusmiljons cilvēku ceļo uz Ženēvu un līdzās esošo Vo kantonu, turklāt lielākā daļa to dara ar savām automašīnām.

Tiesa gan, Šveices valdošās amatpersonas iebilst šādu plānu īstenošanā. Valsts politiķi četrus gadus veic valsts mēroga plāna izstrādi, lai cīnītos ar gaisa piesārņojumu, taču – nesekmīgi. Par spīti šīm ķibelēm Bernē nepiekrīt Ženēvas variantam, mēģinot ieviest savu jaunu stratēģiju.

Tikmēr Ženēvas satiksmes priekšnieks Luks Bartasats ir krietni mērķtiecīgāks: “Mēs nevaram gaidīt, kad parādīsies valstisks risinājums. Mums ir jārīkojas jau tagad.” Viņš vēl piebilda, ka pagaidu liegums varētu tikt mīkstināts ar bezmaksas autostāvvietām Ženēvas nomalēs vai ar bezmaksas sabiedrisko transportu dienās, kad ir izsludināts šis liegums.