Komentāri
Volkswagen karteļa lietā par zaudējumu atlīdzināšanu interesējies tikai viens
FOTO: LETA

Par zaudējumu atlīdzināšanu Volkswagen karteļa lietā Konkurences padomē (KP) interesējies viens iepircējs, lai gan šīs auto markas tirgotāju negodprātīgas rīcības dēļ cietušo ir vairāk. KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama pauda cerību, ka pārkāpumā cietušie izmantos savas tiesības atgūt pārmaksātos līdzekļus.

Lai gan KP lēmumam pievienotajā pielikumā ir identificējams liels skaits iepircēju, kas konkrētās automašīnas iepirka deformētu publisku iepirkumu rezultātā, līdz šim tikai viens iepircējs ir konsultējies KP par zaudējumu atlīdzināšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iepriekš tika rakstīts, ka, izmeklējot pārkāpumu, KP ieguva informāciju par karteļa dalībnieku savstarpējo saraksti par iepirkumiem, kurus rīkojuši gan privāti uzņēmumi, gan valsts pārvaldes iestādes un aģentūras, tāpat arī pašvaldības, skolas (par skolēnu autobusiem), pansionāti, iekšlietu sistēmas iestādes un citi.

“Latvijas uzņēmumi var ņemt piemēru no vecākām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kur zaudējumu atlīdzināšanas prasības ir tikpat spēcīga motivācija nepārkāpt likumu kā konkurences iestādes piemērotais sods. Piemēram, Vācijas dzelzceļa uzņēmums Deutsche Bahn ir izveidojis īpašu struktūrvienību, kas seko līdzi informācijai par Eiropā konstatētajiem konkurences tiesību pārkāpumiem, lai varētu saņemt zaudējumu atlīdzību gadījumos, kad Deutsche Bahn varētu būt cietis zaudējumus pārkāpuma rezultātā,” informēja Ābrama.

Viņa piebilda, ka zaudējumu atlīdzību cietušie var lūgt no pašiem pārkāpējiem, bet atteikuma gadījumā var vērsties ar prasību tiesā. Zaudējumu atlīdzību var prasīt arī pēc tam, kad ir beigusies tiesvedība par KP lēmuma pamatotību.

Tā kā šobrīd uzņēmumi, kuru darbībās tika konstatēti pārkāpumi, KP lēmumu ir pārsūdzējuši tiesā, sagaidāms, ka līdzīgi jautājumi cietušajiem varētu būt arī pēc tiesvedības beigām, ja tiesa KP lēmumu atzīs par pamatotu.

Jau ziņots, ka KP par aizliegtu vienošanos sodījusi auto markas Volkswagen oficiālos dīlerus un importētājus, piemērojot 7,6 miljonu eiro naudas sodu.

Sešiem uzņēmumiem – SIA SD Autocentrs, SIA Ripo Autocentrs, SIA Moller Auto Krasta, SIA Moller AutoVentspils, SIA Moller Auto Latvia un Volkswagen importētājam Baltijas valstīs SE Moller Baltic Import – par dalību pārkāpumā KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums iecietības programmas gaitā pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.

KP konstatēja, ka uzņēmumi savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos. Piemēram, uzņēmumi ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par saviem plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu, lūdzot pārējos nekonkurēt – nepiedalīties vispār vai nepiedāvāt zemākas cenas.

Savukārt automašīnu importētājs Latvijā – vairumtirgotājs Moller Baltic Import – ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo darbojās kā informācijas apmaiņas starpnieks.

Moller grupas uzņēmumu pārstāvis Gundars Ruža iepriekš atzina, ka Moller grupas uzņēmumi Latvijā nepiekrīt KP lēmumam un apstrīdēs to tiesā. Tā kā šie uzņēmumi nav kavējuši vai ierobežojuši konkurenci un “Volkswagen” pircējiem ar to darbībām nav nodarīts nekāda veida kaitējums, tad KP lēmumā aprakstītā vairākus gadus senā situācija nav klasificējama kā konkurences tiesību pārkāpums, uzsver Ruža.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl