Turpmāk atteikšanās no pūšanas alkometrā būs līdzvērtīga maksimālajam sodam par braukšanu reibumā

3 komentāri

Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 veicinājusi izmaiņas arī dzērājšoferu sodīšanas kārtībā. No ceturtdienas, 23. aprīļa, stājas spēkā kārtība, kad iereibušie autovadītāji vairs nevarēs atteikties no pūšanas alkometrā un braukt uz pārbaudēm pie mediķiem.

Turpmāk atteikšanās no alkometra būs līdzvērtīga maksimālajam sodam par braukšanu reibumā.

Līdz šim autovadītājus, kuri atteicās no pūšanas alkometrā veda pie mediķiem uz pārbaudēm. Ārsti ņēma iereibušā vadītāja asins paraugus un tādējādi noteica alkohola reibuma pakāpi.

“Tad, protams, ir patērēts laiks un resursi, un rodas jautājums, kādēļ tas viss tiek darīts,” Iekšlietu ministrijas juridiskā departamenta direktors Vilnis Vītoliņš norāda, ka braucieni uz slimnīcu un asins pārbaužu veikšana prasa pārāk daudz laika. Tiek iesaistīti nevajadzīgi daudz cilvēki, kas vīrusa ierobežošanas laikā ir pat bīstami. Tāpēc nolemts alkohola pārbaudes procedūru vienkāršot.

“Lai vairāk nodrošinātu distancēšanos, lai šie pārkāpēji nenonāktu situācijā, kad jāsaskaras ar mediķiem, un mediķi nenonāktu tādā situācijā. Šī ārkārtas situācija pastiprināja šīs diskusijas un attiecīgi rīcību,” norāda Vītoliņš.

Jaunā kārtība saglabāsies arī pēc ārkārtas situācijas beigām. Ceļu policijas rīcībā esošie alkometri esot pietiekami precīzi, lai sniegtu galējo promiļu skaitu.

“Pierādīšanas ziņā mums nav šaubu, ka šis ir pietiekami labs pierādījums, lai konstatētu vainu,” saka Vītoliņš.

Protams, transporta vadītājs var atteikties no pūšanas alkometrā. Taču tādā gadījumā, tāpat kā līdz šim, tiek piemērots maksimālais sods par braukšanu dzērumā.

“Atteikšanos pūst šajā portatīvajā ierīcē ir pēc būtības līdzvērtīgi augstākajam sodam. Tiek prezumēts, ka persona ir bijusi visaugstākajā alkohola reibumā,” skaidro Vītoliņš.

Tātad turpmāk iereibušos autovadītājus pie mediķiem uz pārbaudēm vedīs tikai tad, kad policista alkometrs būs salūzis.