Tukumā būs skatāma autosportam veltītu izstādi “No dubļiem līdz rozēm”

Komentāri
Tukumā būs skatāma autosportam veltītu izstādi “No dubļiem līdz rozēm”
Foto: LETA

Rožu svētku ieskaņā, šā gada 5. jūlijā plkst. 12.30, Tukuma pilsētas vēstures muzejā “Pils tornis” apmeklētājiem tiks atvērta autosportam veltīta izstāde “No dubļiem līdz rozēm”.

Rožu svētki Tukumā tradicionāli tiek atklāti ar mūziku, pirmās rozes ievīšanu rožu vainagā un jaunu izstādi Tukuma pilsētas vēstures muzejā. Taču Tukums jau vismaz  pusgadsimtu ir slavens ne tikai ar rozēm, bet arī ar autobraucējiem un labām trasēm. Izstādes veidotāji – Artis Gailis un Tukuma muzeja radošā komanda – autosportistu dzīvi atspoguļojuši no dažādiem skatu punktiem. Spožas uzvaras bieži mijas ar rūgtiem zaudējumiem. Diplomi, medaļas un cildinoši raksti avīzēs nopelnīti pavadot dienas sūros treniņos un atbalstītāju meklējumos, naktis – strādājot garāžās.

Pirmās autokrosa sacensības Tukumā norisinājās 1952. gada 28. decembrī, kurās uzvarēja Mintauts Pumpītis. 1959. gadā pie ABSB “Daugava” Tukuma padomes nodibināts auto-moto klubs un drīz vien Tukums kļuva par Latvijā un visā Padomju Savienībā slavenu sportistu kalvi.

Tukuma apkārtne ir piemērota autokrosam. Lai gan pirmais bagijs tika uzbūvēts 1972. gadā Cēsīs, savu uzplaukumu tas piedzīvoja tieši Tukumā, kur tajā pat gadā notika pirmās bagiju sacensības. Toreiz jauno sporta mašīnu ieraudzīja Ilmārs Rezevskis, kurš ir divkārtējs PSRS čempions bagijos, starptautiskās klases sporta meistars, vairākkārtējs gada Sporta laureāts un PSRS izlases dalībnieks (1984-1989).

Ar  Aivara Rezevska, inženiera Pētera Ūzuliņa un Tukuma RPB autobāzes direktora Viļa Dzērves atbalstu izveidojās bagiju komanda, kurā startēja arī Aivars Lancers un Edgars Judinskis. Tukumu un Latviju dažāda līmeņa sacensībās pārstāvēja arī Guntars Hohfelds, Armands Hohfelds, Jānis Viļķēns, Vilnis Tjarve, Edgars Barkāns un citi.

Jau sešdesmito gadu vidū, sākoties kartinga bumam Latvijā, Tukumā pie Putniņkroga  tika uzbūvēta kartinga un motobola trase. Tās izveidē lieli nopelni bija Gunāram Akmeņkalnam. 1965. gadā Kandavas tehnikumā tika uzbūvēti pirmie kartingi un pēc trim gadiem nodibināta kartingistu sekcija, ko vadīja tolaik labākais braucējs formulu klasēs, PSRS sporta meistars, Kandavas sovhoztehnikuma komandas, arī Latvijas un PSRS izlašu treneris Hugo Jurševskis. Viņš sagatavojis 5 starptautiskās klases sporta meistarus, 14 sporta meistarus un vairāk nekā 20 meistarkandidātus, tostarp PSRS izlases dalībniekus Vladislavu Šlēgelmilhu, Raimondu Gudriķi, Normundu Grasbergu, Aināru Bērziņu.

Tukumā darbojušies tādi starptautisko sacensību tiesneši kā Pēteris un Ilga Laivenieki un Ludmila Krastiņa.

Izstādē tiks eksponētas bijušo autosportistu balvas un relikvijas, fotogrāfijas un pierakstu klades, ķiveres, aizsargbrilles, braukšanas tērps, un daudzas citas lietas, tostarp viens no pirmajiem kartingiem un sacīkšu motocikls, ko Tukuma muzejam uz izstāde laiku atvēlējis Rīgas motormuzejs.

Izstāde “No dubļiem līdz rozēm” Tukuma pilsētas vēstures muzejā būs apskatāma līdz 2015. gada 28. jūnijam.

Lasi vēl