Tesla trakums sasniedzis arī Latviju; cilvēki maksā 1000 dolāru par auto, kas uz ceļiem parādīsies pēc diviem gadiem

Komentāri
Tesla trakums sasniedzis arī Latviju; cilvēki maksā 1000 dolāru par auto, kas uz ceļiem parādīsies pēc diviem gadiem
Foto: EPA / LETA

Gluži kā pirms dažiem gadiem pēc iPhone viedtālruņa, tagad jauno tehnoloģiju fani stāv garās rindās un ir gatavi atdod pasakainas summas par elektromobiļiem, ko ražojis ASV uzņēmums Tesla Motors.

Ar paziņojumu vien, ka pēc diviem gadiem laidīs klajā vidējam patērētājam pieejamu auto modeli, Tesla aprīļa sākumā nopelnīja 375 miljonus dolāru. Izrādās, ka vismaz daži no šiem auto ceļos arī uz Latviju. Un, ja valsts plāni piepildīsies, Latvija līdz tam būs kļuvusi elektromobiļiem daudz draudzīgāka.

Dvēsele gavilē

Teātra direktors Niks Ērglis ir zaļais pēc pārliecības. Benzīns vai dīzeļdegviela viņam uzdzen šermuļus, tādēļ viņš nopircis elektrobusiņu, ar kuru braukā visās darba gaitās. Arī divus savus dēlus viņš pierunājis atteikties no benzīna.

”Ja mēs tiešām mīlam savus bērnus, nevis pļāpājam, ka mīlam, tad mēs viņiem pasauli atstāsim labāku nekā to saņēmām. Pašā sliktākajā gadījumā, mēs to atstāsim vismaz tādu, kādu saņēmām,” skaidro dabas draugs.

Viņš uzsver, ka par spīti negatīvajiem stereotipiem, mūsdienās elektroauto jau vairs neatpaliekot no iekšdedzes dzinējiem. Uzlādes staciju vēl pamaz, un nobraukt bez uzlādes var tikai 150 kilometrus. Bet Rīgai ar to pietiekot atliektiem galiem

”Ieraugot elektroauto, garāmgājeji priecājas. Jebkuru brīdi, kad manas rokas tur elektromobiļa stūri, mana dvēsele gavilē. Es nepārspīlēju,” jūsmo Ērglis.

Kulta auto

Nupat elektroauto tirgū revolūciju sarīkojis amerikāņu uzņēmums Tesla Motors. Tas aprīļa sākumā nāca klajā ar savu pirmo vidusšķirai paredzēto auto – Model Three. Šis auto bez uzlādes varēs nobraukt pat 400 kilometru. Dažās dienās 1000 dolāru drošības naudu auto iegādei iemaksāja 375 000 cilvēku no visas pasaules. Tostarp arī no Latvijas.

”Tiem ir labs uzrāviens, tie ir klusi. Un tu zini, ka tev nekūp ārā nekādas izplūdes gāzes,” skaidro Mārtiņš Mičulis, kurš bijis starp pirmajiem auto pasūtītājiem.

Tesla dibinātājs Elons Masks, līdzīgi kā savulaik Stīvs Džobss, ir iemantojis kulta statusu moderno tehnoloģiju fanu aprindās. Tādēļ arī viņa automašīnas kļuvušas par kulta preci. Salīdzinājumā ar tām, iekšdedzes dzinēji principiālus jaunumus piedāvāt neesot spējīgi.

”Visu laiku kaut kas tiek dedzināts, spridzināts un tādējādi iegūta enerģija. Man šķiet, ka tas ir diezgan vecmodīgi. Un diezgan neprātīgi, jo iekšdedzes dzinējiem nav efektivitātes – daudz enerģijas zūd kā siltums, kā vibrācijas. Tas ir diezgan lieki,” kritizē Mičulis.

55 stacijas

Model Three līdz pircējiem nonāks tikai nākamā gada beigās. Un līdz tam atrisinātai jābūt arī auto uzlādes problēmai. Šobrīd Latvijā jau ir 26 stacijas, kurās elektroauto var uzlādēt pusstundā, un valsts apņēmusies uzbūvēt vēl 55. Tam iegūts arī finansējums no Eiropas Savienības fondiem.

”Uzlādes stacijas tiks uzstādītas visā Latvijā uz galvenajiem autoceļiem. Projekta pirmajā kārtās tās atradīsies 30 kilometru attālumā viena no otras, bet nākamajās kārtās tās tiks uzstādītas arī uz mazākas nozīmes ceļiem un vēl lielākā skaitā,” skaidro Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis Jānis Aizpors.

Paralēli tam valsts ir centusies veicināt elektroauto izmantošanu, atceļot tiem ekspluatācijas nodokli un ļaujot braukt pa sabiedriskā transporta joslām. Tomēr tiešu subsīdiju šādu auto iegādei šobrīd nav.

Foto:

Video:

Lasi vēl