Statistika nav iepriecinoša: šoziem uz Latvijas ceļiem notikušas jau 3500 avārijas

1 komentārs
Statistika nav iepriecinoša: šoziem uz Latvijas ceļiem notikušas jau 3500 avārijas
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Šoziem Latvijā uz ceļiem notikušas jau 3500 avārijas. Daļa no tām varēja arī nenotikt, uzskata satiksmes eksperti, ja autovadītāji neaizmirstu, ka uz ceļa mēdz gadīties sniegs un ledus. Kādas kļūdas pieļauj autovadītāji, braucot ziemas apstākļos? “900 sekundes” devās reidā ar Valsts policijas (VP) ekipāžu.

Jau pēc 10 minūtēm policijas ekipāžas redzeslokā, kas brauc ar netrafarēto auto, nonāk kāda mašīna, kas ieslīdējusi ceļmalas kupenā. Izrādās, ka autovadītājs nenovaldīja stūri, jo uz vējstikla ieraudzīja kādu palielu kukaini.

“Zirneklis tāds liels acu priekšā pēkšņi parādījās… Es ”noraustījos”,” viņš stāsta par notikušo. Šoferis, kurš vēlējās palikt anonīms, sarunā LNT atzina, ka nedomāja, ka tik viegli var ieslīdēt ceļmalā. Par laimi, auto skāde nebija nodarīta.

Kopumā autovadītāji bieži vien pārvērtē savus spēkus, braucot pie stūres ziemas apstākļos, atzina mums abi ceļu policisti divi Artūri – Homa un Apinis.

“Ziemas apstākļos distances, intervāli, kad aizķer viens otru. Neuzmanība, pārliecība, ka varēs novaldīt savu transportlīdzekli,” saka VP Satiksmes drošības pārvaldes jaunākais inspektors Artūrs Homa.

Lielie Rīgas ceļi šobrīd ir iztīrīti, tāpēc braukšana te ir apmierinoša, ja neskaitām lielo daudzumu ar bedrēm, taču citas galvaspilsētas ielas nav kaisītas, un te ir ļoti slidens. “900 sekundes” ar policijas ekipāžu brauca arī Vecdaugavā, Airu ielā. Tur parasti ir divas joslas, bet tagad netīrītā sniega dēļ ir vairs tikai viena.

“Ja ievēro atļauto ātrumu, tad nekas letāls, bet, vai varēs nogriezties, viens otram iedot ceļu, lai nebūtu spoguļu efekts, ka spoguļi viens ar otro sasitas,” stāsta policists.

Šoziem jau ir notikušas 3500 avārijas un ja salīdzina ar tikpat sniegotu ziemu, kāda ir bijusi pirms deviņiem gadiem, tad avāriju skaits ir tikai nedaudz palielinājies. Par gandrīz 20% pieaudzis ceļu satiksmes negadījumu cietušo skaits, bet, par laimi, gandrīz uz pusi samazinājies bojā gājušo īpatsvars.

Atrodoties pie stūres, visu laiku jātur acis vaļā, saka Drošās braukšanas skolas pārstāvis Edmunds Ozolnieks. “Ziemas apstākļos saķere, kas mums ir ar ceļu, vismaz uz pusi vai pat desmit reižu sliktāka nekā ikdienā vasarā. Līdz ar to, ja gribēsiet griezt stūri, tā nogriezīsies, bet paklausīs desmit reizes vēlāk, nekā to būtu gaidījuši.”

Tikmēr uzmanīgiem jābūt arī iekšpagalmos. Tie ir slikti tīrīti, parkošanās un pārvietošanās iespējas stipri ierobežotas, tāpēc, pateicoties ledus veidojumiem zem sniega, var viegli uzslīdēt virsū citai automašīnai.