Komentāri
“Šoferīt, brauc gudri!” Pieci veidi, kā ietaupīt degvielas patēriņu
Automobilis ar dīzeļdzinēju ir arī dārgāks, tāpēc pilsētvidē šāda automobiļa izmaksas būs ievērojami lielākas nekā izvēloties auto ar benzīna dzinēju. (Edijs Pālens / LETA)

Degvielas patēriņš un energoefektivitāte ir svarīgākie kritēriji, izvēloties maza un vidēja izmēra transportlīdzekli, – tā liecina pilna servisa līzinga uzņēmuma “AVIS Latvia” novērojumi.

To apliecinot arī automobiļu ražotāju pastāvīgie centieni savus auto padarīt videi pēc iespējas draudzīgākus. Taču arī katra autovadītāja ziņā ir iespējas vadīt savu transportlīdzekli ekonomiskāk.

Edijs Vārpsalietis
“AVIS Latvia” pārstāvis

Piemēram, ja automašīna vajadzīga galvenokārt pilsētas satiksmei, nav saprātīgi izvēlēties auto ar dīzeļdzinēju, – lielākoties braucieni notiks pilsētā un kopējais nobraukums būs salīdzinoši neliels, kā rezultātā var aizsērēt sodrēju filtrs, bet tā nomaiņa ir ļoti dārga. Lieliska alternatīva braukšanai pilsētā varētu būt hibrīdautomobilis, – tā degvielas patēriņš pilsētas ielās ir ļoti saprātīgs, turklāt CO2 izmešu daudzums ir zemāks nekā tradicionālam automobilim.

Vārpsalietis piebilst, ka automobilis ar dīzeļdzinēju ir arī dārgāks, tāpēc pilsētvidē šāda automobiļa izmaksas būs būtiski lielākas nekā izvēloties auto ar benzīna dzinēju.

Vienlaikus “AVIS Latvia” pārstāvis Edijs Vārpsalietis dalās ar pieciem padomiem, kurus der ielāgot, lai optimizētu transportlīdzekļa degvielas patēriņu.

Vienmērīga braukšana

Izšķērdību degvielas patēriņā veicina tādi ieradumi kā agresīva ātruma kāpināšana un spēja bremzēšana. “Šāds braukšanas stils var palielināt degvielas patēriņu līdz pat 60%, tāpēc spiest pedāli grīdā, tiklīdz luksoforā iedegas zaļā gaisma, nav ieteicams,” atzīst Vārpsalietis, piebilstot, ka ātrumu labāk palielināt vienmērīgi, mainot pārnesumus atbilstoši braukšanas ātrumam.

Gaisa kondicionētāja lietošana

Ikvienai papildu elektroniskai ierīcei ir nepieciešama enerģija, kas nozīmē lielāku degvielas patēriņu, tāpēc gaisa kondicionētāju ieteicams izmantot tikai tad, kad tas patiešām vajadzīgs. Tāpat braucot ieteicams automobiļa logus turēt aizvērtus, – arī tas samazinās degvielas patēriņu.

Ātruma ierobežojumi

Pārsniedzot atļauto ātruma ierobežojumu vien par 10 vai 20 km/h, degvielas patēriņš būtiski palielināsies. Ietaupītas degvielas daudzums atkarīgs no automašīnas un tās motora, taču uz 100 km iespējams ietaupīt pat līdz 2 litriem degvielas.

Plašs redzesloks

Gaužām vienkāršs, taču efektīvs veids, kā ietaupīt degvielu, ir vērot, kas notiek apkārt. Sarkanā gaisma nākamajā un pat arī jau aiznākamajā luksoforā, ceļa būvdarbi vai cits transportlīdzeklis, kas tālāk priekšā samazina ātrumu, – laikus pielāgots ātrums un tā palēnināšana vai apstāšanās ne tikai nodrošinās drošību uz ceļa, bet arī palīdzēs optimizēt degvielas patēriņu.

Īsu braucienu apvienošana

Salīdzinājumā ar siltu dzinēju, aukstam dzinējam nepieciešams divkāršs daudzums degvielas, tādēļ braukšanas nepieciešamību vajadzētu rūpīgi izsvērt, – iespējams, vairākus īsus braucienus var apvienot. “Doties ar automobili pusdienās vai uz sanāksmi, kas notiek netālu, bieži vien ir kārdinoši, taču tā vietā var dod priekšroku pastaigai vai apvienot vairākus uzdevumus vienā braucienā, ja tas ir iespējams,” pārdomās dalās Edijs Vārpsalietis.

Lasi vēl