Sodi par telefona izmantošanu pie stūres kļuvuši lielāki, tomēr ne visi šoferi tic, ka tie atradinās no šī nelāgā ieraduma

Pievienot komentāru
Sodi par telefona izmantošanu pie stūres kļuvuši lielāki, tomēr ne visi šoferi tic, ka tie atradinās no šī nelāgā ieraduma
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Vai autovadītāji, braucot pie stūres, pa tālruni turpmāk runās mazāk? Bargāki sodi par šo pārkāpumu no 25 līdz 100 eiro ir stājušies spēkā pirms nedēļas, un pirmie pieķertie šoferi par to jau maksā. “900 sekundes” piedalījās reidā ar netrafarēto policijas auto.

Kāds autovadītājs virzienā no Pārdaugavas uz Salu tiltu, braucot sastrēgumā ar nelielu ātrumu, atbildējis uz īsziņām. Taču, esot kustībā, to darīt ir aizliegts, ja pat transporta līdzeklis brauc ar nelielu ātrumu.

Ceļu policisti Māris Grīnfelds un Jānis Rikmanis apliecina, ka šādus autovadītājus uz ceļa, kuri lieto viedierīces un mobilos tālruņus, var sastapt katru dienu. Policisti iesaka iegādāties “bluetooth ” ierīci, jo no 5. jūlija ir palielinājušies sodi.

Izrādās, ka par šo būtisko sodu palielināšanu visi trīs autovadītāji-pārkāpēji, kurus pieķēra ceļu policisti braucot ar netrafarēto auto stundas laikā, par šo būtisko sodu palielināšanu bija informēti.

Telefona lietošana pie stūres izraisa simtiem avāriju, atzīst policijā, taču to konstatēt ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas brīdī nav viegli, jo vainīgie šoferi nelabprāt atzīstas noteikumu pārkāpšanā.

“Manā dienesta laikā nav bijuši atzīšanās, ka tieši izraisīju avāriju, lietojot mobilo tālruni. Daudzi vienkārši saka, ka aizdomājos, aizskatījos, bet reāla situācija, droši vien, bija telefons,” saka Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes jaunākais inspektors Jānis Rinkmanis.

Katru gadu tiek reģistrēti arvien vairāk ceļu satiksmes negadījumu. Šobrīd to skaits sasniedzis gandrīz 10 000, bet piemēram pirms trīs gadiem avāriju bijis par 13% mazāk. Pirmajā pusgadā par mobilā tālruņa lietošanu braucot pie stūres sodīti gandrīz 2000 autovadītāju. “900 sekunžu” aptaujātie šoferi atbalsta šo sodu palielināšanu, jo iepriekšējie sodi 15 eiro vai brīdinājums bijis pārāk niecīgs.

“Vispār neadekvāti mazi, arī 100 eiro neatturēs. Vairāk slēps, bet tāpat runās,” uzskata autovadītājs Guntis. “Ja ir šādas izraisītās avārijas, tad tas ir labs pamats cilvēkus atradināt no šāda ieraduma. Es neuzskatu, ka tas būtu labs ieradums rakstīt SMS pie stūres, bet nesaku, ka pats neesmu to darījis,” norāda Aldis.

Iepriekšējais sods 15 eiro apmērā vai brīdinājums mūsu valstī par mobilo tālruņa lietošanu pie stūres bijis mazākais visā Eiropas savienība. Šobrīd brīdinājums vairs nav.

“Brīdinājumam nevajadzētu būt, jo cilvēks šo pārkāpumu izdara apzināti ar nodomu, šeit nevar būt runas par neuzmanību vai uzmanības novēršanu. To dara apzināti, tādējādi pakļaujot briesmām ne tikai sev, bet arī pārējos,” saka VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Policijā cer, ka šis sods ar laiku mainīs autovadītāju ieradumus, turklāt iespējams, ka jau rudenī ceļu policijas auto tiks aprīkotas ar foto un video, kas gan fiksēs šofera rīcību pie stūres, gan nolasīs transporta līdzekļa reģistrācijas numura zīmi. Šī sistēma darbosies līdzīgi kā fotoradari – pārkāpuma gadījumā šoferim tiks paziņots par sodu pat viņu neapstādinot.

Lasi vēl