Skatīšanās telefonā pie stūres līdzinās braukšanai dzērumā, uzskata ceļu policijas šefs

2 komentāri
Skatīšanās telefonā pie stūres līdzinās braukšanai dzērumā, uzskata ceļu policijas šefs
Foto: Flickr / Intel Free Press

Kaitīgo ieradumu kļūst arvien vairāk – tā var secināt pēc ceļu satiksmes drošības direkcijas pētījuma, kurā atklāts, ka pārliecinoši lielākā daļa Latvijas autovadītāju, esot pie stūres, izmanto arī mobilos tālruņus. Turklāt izpētīts, ka īsziņu rakstīšana, vadot auto, var būt pat bīstamāka par braukšanu reibumā.

Jau ar kārtējo kampaņu CSDD vēršas pie sabiedrības – autovadītāju ieradumi kļūst arvien nāvējošāki. Pētījumā noskaidrots, ka absolūtais vairākums jeb 75% šoferīšu, vadot automobili, mēdz runāt pa telefonu. Savukārt gandrīz puse atzinusi, ka pie stūres raksta un lasa īsziņas, bet katrs ceturtais vienlaikus stūrē un “sērfo” internetā. Satraucoši, ka īsziņu rakstīšana, vadot automobili, ir pat bīstamāka par braukšanu vieglā alkohola reibumā.

“Vidēji, rakstot īsziņas, cilvēks uz ceļa neskatās vidēji 2 līdz 4 sekundes, viņa skatiens ir uz telefonu un tikai tad uz ceļu. Pilsētā pa to laiku viņš vidēji nobrauc 40 metrus, bet ārpus pilsētas pat 80 metrus. Tas nozīmē, ka viņš šos 80 metrus nobrauc pilnībā pa aklo, neko neredzot,” teic CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Precīzas statistikas – cik avāriju noticis tādēļ, ka šoferis uzmanību veltījis tālrunim, nevis ceļam, nav, jo autovadītāji šādu apstākli parasti noklusē. Taču likumsargi šogad vien par mobilā izmantošanu pie stūres sodījuši ap trīsarpus tūkstošiem šoferu. Pienācis laiks diskutēt par soda apmēra palielināšanu.

“Es domāju, diez vai šo sodu vajadzētu pielīdzināt tam, kas ir par vadīšanu alkohola ietekmē, jo ne katru reizi, kad mobilais tiek lietots, var viennozīmīgi likt vienādības zīmi par šiem pārkāpumiem. Bet salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm mums šie sodi ir kritieni maigāki,” saka ceļu policijas šefs Normunds Krapsis. Latvijā var sodīt ar 15 eiro, Lietuvā līdz 86 eiro, Igaunijā līdz 400 eiro un tiesību atņemšanu uz pusgadu.

Skaties video:

2 komentāri