Siguldā atklāta pirmā veloiela Latvijā

2 komentāri
Siguldā atklāta pirmā veloiela Latvijā
GINTA ZĪVERTE

Siguldā atklāta Latvijā pirmā veloiela, kas darbojas kā pilotprojekts Siguldas kopējās satiksmes uzlabošanas koncepcijā.

Kā portālu Skaties.lv informēja Siguldas novada pašvaldība, šī pilotprojekta realizācija ir viens no soļiem drošākas satiksmes veidošanai Siguldas centrā, lai mazinātu satiksmes negadījumu skaitu un uzlabotu drošību visiem satiksmes dalībniekiem.

Veloielas izveidei, tostarp projektēšanai, pašvaldība ieguldījusi 30 000 eiro.

Kā skaidro Siguldas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvalde, īstenojot veloielas projektu, Siguldas novada pašvaldība atbalsta izmaiņas valsts standartā un normatīvo aktu regulējumā par veloielu kā atbilstošu pilsētvides risinājumu drošai veloinfrastruktūrai Latvijā tādās situācijās, kad nav pieejami citi veloceļa izbūves varianti, piemēram, atsevišķs veloceļš, apvienots gājēju un veloceļš vai nodalītas velojoslas uz brauktuves, skaidro pašvaldība.

“Pirmās veloielas atklāšana ir vēsturisks brīdis Siguldai un Latvijai. Tas apliecina, ka izšķiroša loma ir vīzijai, drosmīgam lēmumam un darbam, to īstenojot. No Siguldas pilotprojekta pieredzes varēs mācīties citas pašvaldības, jo nākamajā plānošanas periodā esam iezīmējuši 23 miljonus eiro jaunas veloinfrastruktūras izveidei visā Latvijā,” atklāšanas pasākumā sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Savukārt Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics (RA) norādīja: ”Esmu pateicīgs tiem, kas iesaistījās veloielas pilotprojekta risinājumu izstrādē, saskaņošanā institūcijās, kā arī paveikuši tā realizāciju, pierādot, ka ir iespējams īstenot nebijušus un drosmīgus projektus, domājot par pilsētas attīstību un satiksmes mierināšanas kompleksu risinājumu. Siguldā satiksmes organizācijas izmaiņu mērķis ir radīt drošāku centra vidi, kurā ielu telpa prioritāri tiek izmantota iedzīvotājiem, nevis automašīnām, tādējādi veicinot arī uzņēmējdarbību centra zonā.”

Pašvaldība ir pārliecināta, ka ar kompleksiem risinājumiem un saprātīgiem izdevumiem ir iespējams panākt drošāku satiksmi visiem tās dalībniekiem.

Velo ielas atklāšanu noslēdza tiešsaistes diskusija “Draudzīgai satiksmei BŪT!”, kurā eksperti un veloentuziasti diskutēja par mūsdienīgu satiksmi Siguldā, Latvijā un Eiropā, pārrunājot efektīvākos risinājumus pilsētvides uzlabošanā un nodrošinātu ērtu un drošu infrastruktūru visiem satiksmes dalībniekiem.

Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks uzsvēra, ka ceļš pieder  visiem, tāpēc tā infrastruktūra ir jāveido droša, piebilstot, ka visas iesaistītās un atbildīgās institūcijas strādā, lai šī pilotprojekta risinājums tiktu ieviests Latvijas Valsts standartā.

Veloielas atklāšana ir tikai daļa no kompleksiem satiksmes mierināšanas instrumentiem Siguldā. Maijā ar vertikālām un horizontālām ceļa zīmēm izveidota marķēta zona, kurā braukšanas ātrums nevar pārsniegt 30 kilometriem stundā. Ar šo iniciatīvu pašvaldība iecerējusi panākt, ka pilsētas centrs prioritāri vairs netiek izmantots tranzītam, tā vietā izvēloties no centra tālāk esošas ielas.

Savukārt otra būtiska novitāte satiksmes organizēšanā ir unikālais ceļa apzīmējums – ”Viens ceļš visiem”. Šī zīme kopā ar ātruma ierobežojumu 30 kilometri stundā tiek uzstādīta ielu posmos, kur nav gājēju ietves un veloceļa. Tāpat atsevišķu ielu posmos izvietotas CSDD informatīvās kampaņas zīmes ”Tuvāk NĒ!”, lai autovadītāji ievērotu viena metra distanci no velosipēda.