Saskaņotos paziņojumus pēc ceļu satiksmes negadījumiem varēs aizpildīt arī mobilajā aplikācijā

1 komentārs
Saskaņotos paziņojumus pēc ceļu satiksmes negadījumiem varēs aizpildīt arī mobilajā aplikācijā
Ilustratīvs foto. (VLADISLAVS PROŠKINS, F64)

Policija un apdrošinātāji jau ilgstoši mudina autovadītājus nelielu avāriju gadījumā aizpildīt saskaņotos paziņojumus un netērēt laiku un resursus, izsaucot policiju. Tomēr joprojām ir daudz gadījumu, kad tā nenotiek, jo saskaņotā paziņojuma veidlapas šoferiem nav līdzi. Nu apdrošinātāji piedāvā saskaņoto paziņojumu aizpildīt mobilajā aplikācijā, kuru lejupielādēt varēs ikviens viedierīču lietotājs.

Mobilās lietotnes “LTAB OCTA” mērķis ir palīdzēt situācijās, kad cilvēkiem nav līdzi saskaņotā paziņojuma papīra formātā. Aplikācijas galvenā priekšrocība ir tā, ka saskaņoto paziņojumu varēs aizpildīt arī tad, ja līdzi būs tikai viedtālrunis vai cita ierīce ar interneta savienojumu. Turklāt paziņojuma aizpildīšana lietotnē būs ātrāka, jo vairums datu nāks no OCTA datubāzes. Negadījumā iesaistītajiem kartē jāiezīmē atrašanās vieta un jānorāda, kura vieta spēkratam bojāta.

“Jūs ievadīsiet, piemēram, tikai automašīnas reģistrācijas numuru, visi pārējie dati jums jau “sabirs”. Tas, protams, neatrisinās to jautājumu, ka shēma būs jāzīmē un negadījuma apstākļi būs jānorāda, bet tomēr tas būs mazāks darba apjoms nekā, ja tas būtu jādara papīra formātā un jāizpilda visi dati, ko pieprasa papīra formāts,” skaidro Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes loceklis Juris Stengrevics.

“Vissarežģītāk varētu būt šo shēmu zīmēt, ekrāni viedierīcēm ir lielāki, mazāki, lietotājiem ir tievāki pirksti, ir dūšīgāki. Iespējams, laikapstākļu ietekmē kaut kas varētu mainīties, tā ir tā vienīgā lieta, ko mēs redzam, kas varētu sagādāt pūles šiem te negadījuma dalībniekiem,” pauž Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja pārstāvis Agris Daukste.

Aplikācijā autorizēties iespējams gan ar e-parakstu, gan caur internetbanku, un tas būs jāizdara abām pusēm. Saskaņoto paziņojumu apstiprinot, tas būs parakstīts, un uzreiz aizsūtīts valsts datubāzēm un apdrošinātājiem.

Lielāki vai mazāki ceļu satiksmes negadījumu diemžēl notiek katru dienu, tomēr joprojām liela daļa autovadītāju pat pēc sīkām avārijām nepilda saskaņotos paziņojumus, bet izsauc policiju. Visbiežāk tieši tādēļ, ka saskaņoto paziņojumu veidlapu šoferīšiem vienkārši nav līdzi.

Līdz ar to ceļu policija kļuvusi par tādiem kā saskaņoto paziņojumu veidlapu piegādātājiem, ne vien nelietderīgi tērējot resursus, bet arī kavējot satiksmi, gaidot policiju. Gadā notiek vairāk nekā 20 tūkstoši ceļu satiksmes negadījumu, bet tikai 3000 – tādi, kuros tiešām vajadzīga policijas ierašanās. Tādēļ likumsargi cer, ka šoferīši saskaņoto paziņojumu aizpildīšanai sāks izmantot jaunizveidoto aplikāciju.

“Gan policijas resursus novirzīt tiem mērķiem, kuri ir svarīgāki, proti, braukt uz negadījumiem ar cietušajiem, un  patiešām ir vajadzīga policijas klātbūtne. Policijai ir nepieciešams arī vairāk pildīt savas tiešās funkcijas, uzraudzīt ceļu satiksmi un būt melnajos punktos, kur notiek pārkāpumi,” saka Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Pašreiz lietotne ir pieejama “Android” operētājsistēmā, bet tuvākajā laikā to varēs lejupielādēt arī “iPhone” lietotāji.
1 komentārs