Rīgas reģionā mēnesī vidēji tiek nozagti 75 velosipēdi: īpašnieki pret to drošību nereti attiecas vieglprātīgi

Pievienot komentāru

Velosipēdu zādzību skaits joprojām ir augsts. Tikai Rīgas reģionā vien mēnesī garnadžu rokās nonāk vidēji 75 riteņu. Policija un veloeksperti ir vienisprātis – velosipēdu īpašnieki pārāk vieglprātīgi izturas pret to sargāšanu.

Andrejam Kurzemniekam velosipēds ir svarīgs darbarīks: viņš ir velokurjers ar desmit gadu stāžu. Tāpēc Andrejam vienmēr ir līdzi laba drošības ķēde: ”To nevar pārkniebt, līdz ar to, lai to dabūtu vaļā, ar stieni jālauž. Parasti cilvēki ņem trosītes, bet tās ar mazām knaiblēm – “čiks”, un viss!”

Pēc veloeksperta domām, riteņu saimnieki pārāk pavirši izturas pret sava īpašuma drošību: “Mēs paši esam atbildīgi par to, kā sargājam savu velosipēdu. Ļoti bieži cilvēki sūdzas par to, ka pazūd no kāpņu telpām, es atstāju tikai pa nakti. Nesen bija gadījums, ka cilvēkam no baznīcas pagalma pazuda velosipēds. Garnadži vienkārši pastaigājas, noskata, viņi izvērtē situāciju. Ja viņi redz vieglu medījumu, viņi to izmantos.” Velosipēdu, pēc Andreja domām, ir iespējams pasargāt.

Šo viedokli apstiprina arī Valsts policijā (VP). Pārsvarā nozagtie riteņi vispār bijuši atstāti uz ielām, vai nu vispār nepieslēgti, vai nu tiem bija sliktas kvalitātes drošības ķēdes.

Pirmajos astoņos šā gada mēnešos nozagti 613 velosipēdi, bet pirms diviem gadiem šajā pašā periodā – 561. Runa ir par Rīgas reģionu – tajā ietilpst ne tikai Rīga, bet arī Saulkrasti, Ogre, Jūrmala – vietas, kur velosipēdus zog visvairāk.

“Ir noziedznieku daļa, kas nodarbojas ar velosipēdu zādzībām. Tas ir viegls veids, kā var ātri nopelnīt naudu gan narkotiskām vielām, gan visām pārējām, jo vairākums velosipēdu zagļu ir narkomāni,” stāsta VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 2. biroja 1. nodaļas priekšnieks Sergejs Smirnovs.

No pavasara līdz ziemai astoto gadu pēc kārtas Valsts policija šo zādzību apkarošanā piesaista speciālu operatīvo grupu.

Garnadži parasti mēģina nozagt tādus velosipēdus, kuru vērtība ir augstāka, bet pārdot viņi spiesti lēti – par 20, 30, 50 eiro. Tāpēc policijā iesaka savu braucamrīku reģistrēt CSDD un atcerēties par to, ka mazāk aktīvajā velo sezonas laikā, rudenī un ziemā, velosipēdus visbiežāk zog no vietām, kur ir vismazāk liecinieku – no kāpņu telpām un šķūnīšiem.

Ja nebraucu, tad arī pieslēgt nevajag – šis viedoklis ir nepareizs, uzskata policijā. Par riteņu drošību vajadzētu parūpēties arī tādos mēnešos, kad ar tiem nebrauc, un noteikti saslēgt ar labu drošības ķēdi.