Reportāža no policijas reidiem: lai izvairītos no atbildības, šoferi mēdz apmainīties vietām ar pasažieriem

2 komentāri

Aizvadītajā diennaktī policija aizturējusi desmit autovadītājus, kuri pie stūres bija sēdušies alkohola reibumā. Turpinoties garajām brīvdienām, policija pastiprināti uzrauga ceļu satiksmes drošību. 

Uz autoceļa Pierīgā policisti aptur visus autobraucējus. Šajā reidā tiek pārbaudīts, vai viņi pie stūres nav sēdušies reibumā. Daudziem vadītājiem labs noskaņojums, svinēt Jāņu viņu dodas atbildīgi. Alkometrs uzrāda apaļu nulli.

Tiesa gan vienam vadītājam ir 0,25 promiles. Taču likums nav pārkāpts. Ja stāžs ir ilgāks par diviem gadiem, auto drīkst vadīt, alkohola koncentrācijai asinīs nepārsniedzot 0,5 promiles.

Taču negaidīts pavērsiens reidā notiek, kad kāda automašīna apstājas ceļa malā netālu no policistu posteņa. Inspektori dodas noskaidrot, kas noticis. Pie auto ir sieviete un vīrietis, kurš sākotnēji nav gatavs sadarboties ar likumsargiem. Tomēr pārbaudi visbeidzot izdodas veikt un alkometrs uzrāda, ka vīrietis nav skaidrā.

Viņu automašīnu policists nogādā stāvvietā, kur tiek veikta alkohola atkārtota pārbaude. Šoreiz jau 1,65 promiles. Bet policijai trūkst pierādījumu, ka auto vadījis vīrietis. Sodu nākas piemērot sievietei par braukšanu bez tiesībām.

“Diemžēl nebija nofiksēts, kurš tieši sēdēja pie stūres. Sieviete bija bez tiesībām, bet blakus pasažieris atradās ar 1,55 promilēm. Tas ir diezgan nopietns reibums. Bet diemžēl pagaidām mēs nevaram pierādīt to vainu,” atzīst Ceļu policijas bataljona inspektors Vitālijs Kompaņijecs.

Kā stāsta Ceļu policijas inspektors, līdzīgi incidenti notiek regulāri: “Reida laikā vienmēr ir kāda automašīna, kura, izvairoties no atbildības, veic apgriešanās manevru, iespējams aizbrauc projām. Apmainās ar pasažieri vietām, lai nenestu atbildību. Situācija katru reizi ir savādāka. Bet ir visu laiku, var teikt tā.”

Iepriekšējās divās dienās kopumā pieķerti 36 dzērājšoferi un reidi turpinās arī svētkos.

“Mēs gribam nodrošināt, lai uz ceļiem būtu ceļu satiksmes drošība. Pirmām kārtām, lai nebūtu reibumi. Lai būtu mazāk negadījumu. Lai pārējie autovadītāji jūtas drošāk. Lūgums pārējiem autovadītājiem ievērot noteikumus. Ja lietojat alkoholu, lūdzu, nebrauciet. Varbūt labāk palieciet mājās,” aicina ceļu policijas inspektors.

Lai nebūtu jāpiedzīvo vēl vieni “asiņainie Jāņi”, policisti autovadītājus nenogurstoši aicina būt atbildīgiem – neapdraudēt sevi un citus, tāpēc nepārsniegt atļauto ātrumu un nebraukt dzērumā.