“Zebra” testē riteņbraucēju iecienītāko velosipēdu apstāšanās ceļa garumu

0 Komentāru
“Zebra” testē riteņbraucēju iecienītāko velosipēdu apstāšanās ceļa garumu
ZEBRA

Raidījums ”Zebra” un latviešu ekstrēmais velobraucējs Māris Orniņš veica unikālu eksperimentu, kurā noskaidroja, vai un cik ātri iespējams nobremzēt, braucot ar dažāda veida velosipēdiem, ar kuriem visbiežāk cilvēki pārvietojas ielās.

Eksperiments tika veikts ar “MTB” velosipēdu, kuram ir hidrauliskās bremzes ar diskiem, parastu saliekamo riteni ar skaviņu bremzēm un pašu vienkāršāko sieviešu velosipēdu, kuram, lai apstātos, ir jāizmanto kājas bremzes.

Lai notestētu velosipēdu apstāšanās ceļa garumu Māris Orniņš ar katru no riteņiem brauca divas reizes – vienu reizi ar ātrumu 15 km/h, bet otru ar 30 km/h.

“MTB” velosipēdam braucot ar 15 km/h apstāšanās prasīja 4,28 metrus. Bet pilsētas dzīvei viens no piemērotākajiem velosipēdiem – saliekamais ar skaviņu bremzēm – braucot ar 15 km/h apstājās pēc 3,8 metriem. Orniņš to pamato tieši ar bremzēm, jo hidrauliskās bremzes ir maigākas nekā skaviņu. “MTB” ritenim aizmugurējais rats pat nepaspēja nobloķēties, braucot ar 15 km/h.

Savukārt, visparastākajam sieviešu velosipēdam apstāšanās ceļš ir 4,9 metri. Braucot ar šāda tipa velosipēdu, kuram ir kājas bremzes, ir jāatceras, ka, lai nobremzētu, ir jāieņem pareizā pozīcija un gadījumos, kad nākas strauji bremzēt, tas nav iespējams, līdz ar to apstāšanās var prasīt vēl vismaz divus metrus.

Braucot ar 30 km/h, apstāšanās garumi būtiski atšķiras. “MTB” velosipēdam tie ir 10,7 metri. Orniņš atgādina, ka, braucot ar šādu ātrumu, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot tikai priekšējās bremzes, pretējā gadījumā vadītājs pārlidos pāri riteņa stūrei un piezemēsies vēl pāris metrus tālāk, gūstot būtiskas traumas.

Mazajam, urbānajam velosipēdam apstāšanās prasīja 11,97 metrus. Šim pilsētas ritenim lielāks ātrums sagādā arī lielākas grūtības apstāties.

Savukārt sieviešu velosipēdam, ar kuru brauc lielākā daļa Rīgas velosipēdistes, apstāšanās bija ātrāka nekā urbānajam velosipēdam – 11,6 metri. Ar šādu riteni braucot, būtiskākais ir skatīties, kas notiek uz ceļa un noteikti nevajadzētu traukties Rīgas ielās ar 30 km/h.

0 Komentāru