“Zebra” testē: cik bīstama ir tālruņa lietošana pie stūres? Reinis Nitišs un Mārtiņš Aleksandrovičs veic eksperimentu

1 komentārs
“Zebra” testē: cik bīstama ir tālruņa lietošana pie stūres? Reinis Nitišs un Mārtiņš Aleksandrovičs veic eksperimentu

Saistībā ar mobilā telefona lietošanu pie auto stūres pēdējā laikā izvērsta aktīva kampaņa, lai brīdinātu šoferus par šo bīstamo ieradumu. “Zebra” nolēma veikt eksperimentu ar diviem Latvijas motoru sporta pārstāvjiem, lai noskaidrotu, kas īsti var atgadīties, braucot un lietojot viedierīces.

Pētījumi Eiropā liecina par to, ka tur telefonu lietotāju skaits pie stūres svārstās ap 1%, kamēr Latvijā lietotāju skaits ir krietni augstāks – 28%, norāda “Balta” tehniskais direktors un valdes loceklis Uldis Dzintars.

Apdrošinātāji savā pētījumā vaicāja šoferiem, cik daudzi no viņiem pie stūres ir attiecīgajā dienā lietojuši viedierīces – 18% no tiem, kuri redzēti, lietojot telefonus, apgalvoja, ka neesot to darījuši. Tas liecina par to, ka šādās aptaujās reālais lietotāju skaits vienmēr ir lielāks, nekā respondenti to atzīst.

“Zebra” uzrunāja divus pašmāju sportistus, rallijkrosa braucēju Reini Nitišu un motofrīstailistu Mārtiņu Aleksandroviču, kuriem tika doti trīs uzdevumi. Viņiem, sēžoties pie auto simulatora stūres, bija jāievada adrese navigācijas aplikācijā, jāatrod kāds priekšmets mašīnas cimdu nodalījumā un jāatbild pareizi uz reizrēķina uzdevumu, pareizo atbildi nosūtot īsziņā.

Pēc veiktā eksperimenta abi sportisti atzīst, ka telefona lietošana pie stūres nav prātīga doma, jo gan Reinim, gan Mārtiņam gadījās bīstamas epizodes. Turklāt pēc tam, kad uzdevumi jau bija veikti un abi vienkārši runāja ar raidījuma vadītāju, pie stūres notika līdzīgs skaits bīstamu momentu. Tas nozīmē, ka arī pļāpāšana vadot auto mazina koncentrēšanās spējas.

Jau minētā pētījuma rezultāti liecina par to, ka lielākā daļa savas auto vadīšanas spējas vērtē vienādi ar citiem satiksmes dalībniekiem, tomēr trešdaļa domā, ka brauc labāk. Zīmīgi, ka tieši viņi auto simulācijā uzrādīja visaugstāko pārkāpumu skaitu, kas liecina par to, ka pašpārliecībai un pārkāpumiem ir zināma korelācija. Tāpēc ir jābrauc prātīgi un, esot pie stūres, telefons jāliek malā, tam laiks vēl atliks.

1 komentārs