“Zebra”: stūrēt un spaidīt telefonu vienlaikus ir ilūzija par spēju darīt vairākas lietas uzreiz

3 komentāri

Lielākā daļa autovadītāju noteikti vismaz reizi ir mēģinājuši rakstīt īsziņu telefonā, atrodoties pie braucošas automašīnas stūres. Patiesībā ar to nevajadzētu nodarboties, pat ja esat ļoti pārliecināts par savām prasmēm darīt vienlaicīgi vairākas lietas.

Marija Ābeltiņa
kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, klīniskā pedagoģe

Lielā mērā tā ir ilūzija, ka mēs varam izdarīt vienlaikus vairākas lietas. Mēs – vai nu pārslēdzam ļoti ātri savu uzmanību no vienas lietas uz otru un tā kā lēkājam, vai arī kaut kas aiziet tādā kā fona režīmā. Un fona režīmā mēs varam automatizēti darīt kaut, nezinu, dažreiz piecas, desmit lietas. [..] Ja cilvēki varētu darīt vienlaicīgi vairākas lietas, tad, piemēram, cirka māksliniekiem nevajadzētu gadiem trenēties žonglēt – vienkārši jebkurš atnāktu un sāktu žonglēt ar piecām, astoņām, desmit bumbiņām. Bet mēs zinām, ka tas nav iespējams. Mums ir jāautomatizē kaut kas, un tad mēs varam pielikt kaut ko klāt.

Mobilie tālruņi pārvēršas par cilvēku smadzenēm interesantu pasauli – dažādas aplikācijas, sociālie tīkli utt. Tas smadzenēm šķiet kā solījums, ka būs interesanti. “Un smadzenēm tas ir svarīgi. Ja mēs domājam tādā bioķīmiskā līmenī, tad smadzenēs nepārtraukti notiek dažādi bioķīmiskie sprādzieni, un mūsu smadzenes domā: “O, mums ir 5 vai 50 sekundes laika, varbūt tur [telefonā] ir kaut kas interesants. Un mēs atkal un atkal paskatāmies [telefonos],” turpina eksperte.

Pirmie satiksmes klipi par telefona lietošanu pie stūres radīti vēl 20 gadus atpakaļ. Tiesa gan, šī problēma krietni aktuāla kļuvusi tikai tagad. Mūsdienās reizēm pat nākas saskarties ar situāciju, ka automašīna, iedegoties luksofora zaļajam signālam, nemaz neizkustas no vietas, kas tikai norāda, ka šoferis “sēž” telefonā.