“Zebra” skaidro: kas turpmāk jāzina elektroskūteru vadītājiem

7 komentāri
“Zebra” skaidro: kas turpmāk jāzina elektroskūteru vadītājiem
EKRĀNUZŅĒMUMS

Pēdējos gados uz ceļiem un ielām parādījušies elektroskūteri. It kā viss ir jauki – nākotne un elektrība -, bet ir vairāki desmiti cietušo un pat divi bojāgājušie. Ar aparātu, kas brauc 25 km/h.

Mode uz elektroskūteriem strauji attīstās. Vēl 2018. gadā Ceļu policija bija reģistrējusi tikai trīs negadījumus, kuros bija iesaistīts elektriskais skrejritenis, bet jau 2019. gada 10 mēnešos fiksēti 53 negadījumi, kur ievainoti 35 cilvēki un divi gājuši bojā.

To, ka skaitļi liecina par nepieciešamību kaut ko darīt, sapratusi arī valdība, kas apstiprinājusi grozījumus Ceļu satiksmes likumā. Tie vēl tikai jāapstiprina Saeimai. Kādi būs grozījumi, kur varēs braukt un kas varēs braukt ar elektriskajiem skrejriteņiem, skaidroja “Zebra”.

Pirmais, kas likumā jāieraksta, – kas elektroskūteris ir. Un jānosaka papildinājumi – tā maksimālais ātrums, kurš nolemts, ka būs līdz 25 km/h. Tāpat likumā būs teikts, ka ar to drīkst braukt tikai viens cilvēks. Šobrīd gan tā nenotiek.

Vēl likumā jāparedz pavisam vienkārša lieta – elektroskūteris drīkst piedalīties ceļu satiksmē. Līdz šim likās ar to tāpat kā skrituļslidām var pasportot, bet tagad ar to varēs piedalīties satiksmē.

Jaunais likums arī paredz, ka ar tiem nevajadzētu braukt pa ietvi. “Ietve ir slidena padarīšana, tur ir cilvēki, viņi stāv, aizdomājas, nāk ārā no veikala un viņiem prātā nenāk, ka viņiem brauks virsū skūteris uz 25 km/h,” norāda Pauls Timrots.

Ja jau ar elektroskūteri drīkst piedalīties ceļu satiksmē, noteikti to vajag arī reģistrēt. Reģistrācija būs brīvprātīga, tieši tāpat, kā ar velosipēdiem – gribi reģistrē, negribi – nereģistrē. “Taču ja to verķi nospers, kā gadās arī ar velosipēdiem, varēs pierādīt, ka tas ir tavējais. Tā kā reģistrēt būtu jēga,” uzsver Pauls Timrots.

Tāpat noteikumi paredz, ka ar elektroskūteri drīkst braukt tikai no 14 gadu vecuma. Elektroskūteri nedrīkst vadīt arī alkohola reibumā. Likums nosaka, ka alkohola koncentrācija, vadot elektrisko skrejriteni, nedrīkstēs pārsniegt 0.5 promiles.

“Tā kā neceriet, ka ar elektroskūteri nevarēsiet braukt mājās no ballītes,” uzsver Timrots.

Plašāk par jaunajiem noteikumiem un “Zebras” elektroskūtera testu – sižetā