“Zebra” skaidro: kas jāzina par dzīvojamo zonu?

1 komentārs
“Zebra” skaidro: kas jāzina par dzīvojamo zonu?
Ekrānšāviņš/"Zebra"

Daudzviet izplatīta kļuvusi ceļazīme, kas apzīmē dzīvojamo zonu. Raidījums “Zebra” skaidroja, kādēļ zīme “Dzīvojamā zona” dažkārt tiek lietota vietās, kur iespējams uzstādīt arī ātruma ierobežošanas zīmi.

“Diemžēl varbūt līdz šim tā prakse ir bijusi tāda, ka ar dzīvojamo zonu saprot teritoriju, kas aprīkota ar attiecīgajām ceļazīmēm, bet ar to nav gana, jo mēs nesasniedzam vēlamo rezultātu… Prioritāte ir gājējiem, velosipēdistiem, bērniem. Mums ir jābūvē tāda infrastruktūra, kas pasaka priekšā, kam šī teritorija domāta, kam ir prioritāte,” skaidro CSDD Ceļu drošības audita daļas priekšnieks Ziedonis Lazda.

Rīgas mikrorajonā Purvciemā atrodas tipisks piemērs tam, kā nevajag izmantot zīmi “dzīvojamā zona”.

“Šeit ir pamatīga iela, kur visi vālē tranzītā tālāk pa Rīgu. Ja tā ir dzīvojamā zona, ja tiešām gribējās, lai šeit brauc lēnāk un nebrauc cauri – kaut kur ielas vidū ir jāuzstāda puķu podi… Tā, lai te nevar izbraukt cauri. Lai tā ir zona, kurā var iebraukt un izbraukt. Vietējiem derēs – tranzītam nederēs. Šobrīd tā ir cilvēku ķeršana uz muļķi, tur bieži vien tālāk stāv policija, un nekādu dzīvojamās zonas funkciju šī vieta neveic,” skaidro raidījuma “Zebra” vadītājs Pauls Timrots.

Kā norāda raidījums “Zebra”, šajā vietā iespējams veikt dažādus pasākumus, kas pārvērstu ielu par acīmredzamu dzīvojamo zonu un liktu autovadītājiem samazināt braukšanas ātrumu, piemēram, var uzstādīt “ātruma valni”.

CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris skaidro, – transportlīdzekļu braukšana dzīvojamā zonā pamatā saistīta ar tā novietošanu stāvvietā, līdz ar to no tā seko ceļu satiksmes noteikumi, kas vadītājam jāievēro, pārvietojoties dzīvojamā zonā. Pirmkārt, braukšanas ātrums nedrīkst būt lielāks par 20 kilometriem stundā. Otrkārt, visiem gājējiem un velosipēdu vadītājiem dzīvojamā zonā ir priekšroka. Vienlaikus ir noteikta norma, ka gājēji un velosipēdisti nedrīkst traucēt autovadītājiem pārvietoties pa dzīvojamo zonu.

“Autovadītājiem jāatceras tas, ka, izbraucot no dzīvojamās zonas, jādod priekšroka tiem satiksmes dalībniekiem, kas tuvojas šķērsojamam ceļam. Šajā gadījumā arī var nebūt uzstādīta zīme “Dodiet ceļu”,” bilst Teteris.

Savukārt Lazda uzsver – saistībā ar dzīvojamām zonām vislabākais variants ir fiziski akcentēt gan iebraukšanu, gan izbraukšanu.

“Runājot pa ceļa zīmēm, vislabāk būtu jau iepriekš krustojuma pieejā izbeigt dzīvojamās zonas statusu un pēc tam pirms paša krustojuma uzstādīt ceļa zīmi “Dodiet ceļu” vai “Obligāts rīkojums apstāties”. Tas uzreiz padara šo krustojumu no visiem virzieniem saprotamu ar prioritātēm…” min Lazda.

Video: viss, kas jāzina par dzīvojamo zonu

 
 
 
1 komentārs