“Zebra” skaidro: kādēļ cilvēki internetā aizstāv pārgalvīgus autobraucējus?

2 komentāri
“Zebra” skaidro: kādēļ cilvēki internetā aizstāv pārgalvīgus autobraucējus?
EKRĀNUZŅĒMUMS

Pirms pāris nedēļām raidījums “Zebra” sociālajos tīklos publicēja video, kurā redzams, kā daži autovadītāji diezgan bezbailīgi apdzen pārējos ceļu satiksmes dalībniekus. Pēcāk pārsteigumu raidījuma veidotājiem sagādāja cilvēku reakcija – cilvēki šajās apdzīšanās vainoja tos, kuri tiek apdzīti.

“Es nevarēju saprast, kāpēc neviens neuztraucas par maršruta autobusu, kas traucas tumsā pa pretējo joslu, bet vaino tos, kuriem autobuss brauc garām. Tad nu nolēmu, ka šādi jautājumi jāuzdod speciālistam – kāpēc cilvēki rīkojas citādāk nekā gaidījām,” saka raidījuma “Zebra” vadītājs Pauls Timrots.

Kā paskaidroja kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, klīniskā psiholoģe Marija Ābeltiņa, psihologi šādu uzvedību sauc par kognitīvo disonanci. “Ja mēs neesam kontaktā ar sevi un nesaprotam, ko darām, tad, visticamāk, ļoti būtisku informācijas daļu vienkārši ignorēsim. Šajā gadījumā, ja es redzu, ka kāds cilvēks pārkāpj noteikumus un saprotu – es arī tā daru, tad tas nozīmē, ka man gribēsies atrast attaisnojumus šai uzvedībai, lai justos mierā ar sevi,” norāda Ābeltiņa.

Video: eksperte skaidro, kādēļ cilvēki aizstāv pārgalvīgus autobraucējus?

2 komentāri