“Zebra” skaidro: kā rīkoties vietās, kur krustojas veloceliņš un brauktuve?

1 komentārs
“Zebra” skaidro: kā rīkoties vietās, kur krustojas veloceliņš un brauktuve?
Foto: Dmitrijs Šuļžics, f64

“Zebras” iepriekšējais stāsts, kurā kā viens no piemēriem velosipēdu braukšanas ātrumam apskatīts veloceliņš Juglā, izraisīja plašas diskusijas. Raidījums devās uz vairākām vietām, lai noskaidrotu, kā vajadzētu uzvesties autovadītājiem un kā velosipēdistiem. 

Berģos pirms Rīgas ir piemērs, kurā veloceliņš šķērso iebrauktuvi benzīntankā. Pa šoseju automašīnas brauc ar ātrumu 90 km/h un veloceliņam ir zīme “Dodiet ceļu”, kaut arī šajā vietā auto iebrauc aptuveni uz 20 km/h.

Ādažu centrā ir izveidots pavisam jauns risinājums tam, kā apdzīvotā vietā automašīnas var sadzīvot ar cilvēkiem un velosipēdiem. Pie apļveida krustojuma, kur automašīnām būtu jālaiž gan gājēji, gan velosipēdisti, tās ir atdalītas – gājēju pāreja un velosipēdu celiņš, kurā ir uzstādīta zīme “Dodiet ceļu”.

Risinājumi veloceliņu šķērsojumiem var būt dažādi. Kā stāsta CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris, tad veloceliņam vienā pusē atrodas Brīvības iela ar gana intensīvu satiksmi, bet otrā – atrodas benzīntanks. Šajā gadījumā tiem vadītājiem, kas brauc pa Brīvības ielu un vēlas iebraukt blakus teritorijā (vienalga, no kura virziena viņi brauktu), ir jādod ceļš pārējiem satiksmes dalībniekiem, kuru ceļu viņi šķērso – gan velobraucējiem, gan arī gājējiem. Tāpat ceļš pārējiem satiksmes dalībniekiem ir jādod arī tiem autovadītājiem, kuri izbrauc no blakus teritorijas.

Problēma ir tajā, ka, nogriežoties ar auto pāri veloceliņam, šajā vietā nav nekā, kas liecinātu, ka te ir kas svarīgs un pat bīstams. Taču velobraucēji pārvietojas krietni ātrāk nekā gājēji.

Šajā gadījumā vienkāršākā līdzība ir ar trolejbusu, autobusu. Arī šo sabiedriskā transporta līdzekļu vadītājiem, izbraucot no pieturas, ir priekšroka, taču automobiļiem tie ir jāpalaiž. Trolejbuss un autobuss no pieturas drīkst braukt ārā tajā brīdī, kad ir pārliecinājies, ka pārējie viņu laiž.

1 komentārs