“Zebra” skaidro: kā nepārkarsēt zīdaini automašīnā?

Pievienot komentāru
“Zebra” skaidro: kā nepārkarsēt zīdaini automašīnā?
EKRĀNUZŅĒMUMS

Ir sākusies vasara, kad ģimenes dodas ekskursijās, uz vasarnīcām vai izbraucienos, un daudzos gadījumos līdzi ir arī bērni. Tādēļ “Zebra” atgādina, kā droši pārvadāt bērnus un zīdaiņus automašīnā, lai tie nepārkarst.

Lai uzzinātu, ka droši vest bērnu mašīnā, “Zebra” tiekas ar daudziem cilvēkiem. Eksperti uzsver, ka svarīgi pirms braukšanas auto izvēdināt.

“Kad atverat mašīnu, būtu jāatver visas durvis, lai tas karstums izraujas ārā un ienāk skābeklis. Pēc tam būtu jāieslēdz kondicionieris, ja tāds ir. Un tikai tad, pēc kādām 10 minūtēm, varētu kāpt mašīnā, jo tas karstums tiek uzturēts ne tikai gaisā, bet arī sēdekļos, arī drošības jostas ir uzkarsušas, paneļi,” uzsver pediatre Vizma Meikšāne.

Tādēļ būtu prātīgi censties auto atstāt ēnā. Vai vismaz apklāt bērnu sēdekli ar kādu siltumatstarojošu materiālu. Tāpat pašu braucienu labāk plānot rītos vai vakaros, kad nav tik karsts.

“Maziem bērniem termoregulācija nav tik daudz nobriedusi. Viņi ļoti viegli pārkarst, viegli arī atdziest, tādēļ mašīna vajadzētu nodrošināt komforta temperatūru, kas skaitās 22-24 grādi. Pārkaršana notiek zibenīgi, dažu minūšu laikā. Var likties, kas tad tur, es aizskrēju tikai uz veikalu, bet tas tiešām notiek dažu minūšu laikā,” akcentē eksperte.

Turklāt pārkaršanu bērniem sākotnēji var arī nepamanīt, jo bērns vienkārši kļūst miegains. Vēlāk ir arī karsta āda, ceļas temperatūra līdz pat 40 grādiem, bērns vairs var arī nereaģēt, svīst. Bērns zaudē šķidrumu, tādēļ centrālajiem orgāniem vairs nepietiek ne gaisa, ne skābekļa. Ja tomēr pārkaršana notiek, nekavējoties no automašīnas jākāpj ārā un bērns jāatvēsina.

“Tā atvēsināšana notiek tā. Bērnu noliek ēnā, kaut vai ar žurnālu vedinām gaisu. Svarīgi, ka paracetamols šādos gadījumos nepalīdz, jo tā nav iekaisuma temperatūra. Un nedrīkst bērnu likt aukstā ūdenstilpē. Ir jāliek vēsas kompreses, mašīnā jābūt ūdenim. Tad vēsas kompreses liekam uz galvas, deniņiem, kakla, tur, kur ir tuvu asinsvadi. Ja bērns var dzert, dodam, ja ne, tad vispār jāsauc ātrā palīdzība,” stāsta pediatre Vizma Meikšāne.

Plašāk par tematu un to, kā pareizi nostiprināt bērnu krēsliņu, sižetā